3 TRUE BLUE

Madonna’ nın üçüncü stüdyo albümü olan True Blue 30 Haziran 1986 yılında Sire Records tarafından piyasaya sürülmüştür. Bu albüm 2001 yılında yeniden düzenlenip bir daha basılmıştır. Albüm yayınlanır yayınlanmaz 28 farklı ülkenin albüm listesinde 1 numaraya yükselmiştir. Bu başarı Guinness Rekorları’na geçmiş ve “tamamen eşi benzeri görülmemiş” olarak nitelendirilmiştir.

Parça Listesi
1. Papa Don’t Preach
2. Opren Your Heart
3. White heat
4. Live to tell
5. Where’s The Party
6. True Blue
7. La Isla Bonita
8. Jimmy Jimmy
2001 Remastered Versiyon
10. True Blue ( The Color Mix )
11. La Isla Bonita (Extended Remix)

ALBUM HAKKINDA BILGI

Albüm çıkış tarihi:

30 Haziran 1986

Kayıt:

Aralık 1985- Nisan 1986

Tür: Dans-Pop, Pop Rock, Dance

Süre:00.40.25

Firma: Sire, Warner Bros.

Prodüktör:Patrick Leonard, Madonna, Stephan Bray

Albüm Satışı: 25.000.000

SINGLES

Live to Tell

Şarkı tam bir ballad’dır ve çoğu eleştirmene göre, şarkı 80’lerin en iyi şarkılarındandır

Papa Don’t Preach

Şarkı, farklı mesajlar içermektedir. Bu mesajlardan biri; “ergenlik çağında gebe kalan genç kızlar”dır.

True Blue

Şarkı, başarılı olmasına karşılık hiçbir toplama albüme dahil edilmedi çünü Madonna bu parçayı  Sean Penn’e adamıştı.

Open Your Heart

Şarkı en başta, o zamanlar Madonna’nın rakibi olan  Cyndi Lauper için yazılmıştır. Ancak şarkı ona hiç dinletilmemiştir.

La Isla Bonita

Şarkı, içinde İspanyolca bölümler geçen, R&B, soul ve pop karışımı bir şarkıdır.

ALBUMDEN CIKAN KLIPLER

Live to Tell

Şarkının klibinde Sean Penn’in bir filmi olan At Close Range’in görüntüleri yer almaktadır. Klipte Madonna’nın kat kat kıyafetlerinin , abartılı takılarının kabarık bakımsız görünümlü saçlarının dışında görüldüğü ilk kliptir. Klipte Madonna sofistike bir görünümdedir. Klipte Madonna bir sandalye üzerinde oturmakta ve bir sahne ışığı üzerine tutulmuş halde şarkısı söylemiştir.

Papa Don’t Preach

True Blue

Klipte Madonna aşkını arkadaşlarına anlatması üzerine kurulmuştur. Aşkı yüzünden olan mutluluğu klibin her sahnesinde net olarak görülmektedir. Klipte Madonna cafe görüntüsü verilmiş bir yerde arabanın kaputunun üzerinde ve bir bankın üzerinde görülmektedir.

Open Your Heart

Şarkının klibi Madonna’nın en sevilen kliplerinden bir tanesidir. Madonna klipte bir Revü kızını canlandırmaktadır. Klibin başında küçük bir çocuk revü klübüne girmek istemektedir ama gişedeki adam buna izin vermez. Bu görüntüden sonra Madonna görünür, İlk önce siyah perukla görülen Madonna, peruğunu çıkararak dans etmeye başlar. Madonna’nın klipte giydiği koni göğüs uçlu işlemeli mayo klipten sonra çok tanınmış ve moda olmuş bir kıyafettir. Madonna bu mayoyu Who’s That Girl turnesinde giymiştir ve bu mayo Madonna kıyafet müzelerinin en önemli parçası olmuştur.

La Isla Bonita