madonnaturkiye

Billboard: Madonna Rebel Heart Sızıntısını Global Bir Hite Çevirmeyi Nasıl Başardı?

 Billboard, Madonna’nın geçtiğimiz günlerde illegal yollarla internete sızan şarkıları ve arkasından çıkarttığı 6 başarılı parçanın ardındaki hikayeyi yazdı:

Billboard: Madonna Rebel Heart Sızıntısını Global Bir Hite Çevirmeyi Nasıl Başardı?

16 Aralık’ta, bir düzineden fazla tamamlanmamış demosunun internete sızdığını öğrenen Madonna o sırada New York’taki dairesindeydi. Menajeri Guy Oseary haberi aldığında Beverly Hills’teki evinden daha yeni dönüyordu.  Normalde, Madonna’nın Diplo, Kanye West, Avicii dahil birçok isimle beraber çalıştığı, 13.  stüdyo albümü Rebel Heart’ın Nisan ayında titiz bir pazarlama planı çerçevesinde çıkması ayarlanmıştı.

Ama şimdi bütün planlar suya düşmüştü. Madonna Instagram hesabında bunun bir ”sanatsal tecavüz” olduğunu söyleyerek sert bir mesaj paylaştı. Oseary ile birlikte telefonda harekete geçmeye başladılar. Oseary bu konuyu ”O telefon sabahın 6’sından beri kulağımdan düşmedi.” şeklinde açıklıyor.

Eğlence sektöründe son 15 yıl içinde birçok büyük boyutta sızıntı güvenlik sistemini ihlal etmeyi başardı: 2001’de Wilco’nun Yankee Hotel Foxtrot’u, 2007’de Lil Wayne’in Tha Carter III’si, 2011’de Madonna’nın Give Me All Your Luvin’i… Bunları yapan kimliği gizli hayranlar İspanya’da yakalanmasına rağmen sonradan serbest bırakılmıştı. 2014’ün son haftalarında rapçi Iggy Azalea’nın kimliği belirsiz hacker’larca tehdit edilmesinden bahsetmiyoruz bile. Fakat bu Madonna kayıtlarını -hatta yayınlamayan fotoğrafları ve videoları da- sızdırmak mümkün denemeyecek derecede zordu. Ancak Madonna ve takımının yaptığı erken müdahale müzik dünyasındaki kötü niyetlere karşı savaşmak adına güzel bir örnek oldu, denebilir.

17 Aralık sabahı Madonna’nın Interscope’taki bandrol distribütörü yardımcısı Steve Berman Madonna ve Oseary ile telefon görüşmesindeydi. Berman, ”Çok öfkeli, bozuk ve hassas bir moddaydı” diyor Madonna için. Madonna’yı olayın bir hafta öncesinde, başkan John Janick ile albümdeki tamamlanna parçaları dinlemek için  New York’ta ziyaret etmişti. Berman, o gün Madonna’nın ”Bana, ‘Steve, yaptığım müzik benim için çok önemli. Ve şarkılarımın yanlış bir yol aracılığıyla dinlenmesini istemem’ demişti.” dediğini söylüyor.

Berman, Apple iTunes’un Rebel Heart’taki parçaları tamamlanır tamamlanmaz yayınlayacağından emindi. Dijital satış servisleri 19 Aralık’ta -sadece iki gün sonra- yeni yayınları kapatacak olsa bile. Fakat iki büyük güçlükle karşılaştı: Universal Music Group’tan geri çekmek (‘Bekleyip herşeyi yeni yılın başında mı yapmalıyız?’ diye öneriler geliyordu yönetimden) ve iTunes’tan o sırada ailesiyle Meksika’da tatilde olan Robert Kondrk’a ulaşmak.

48 saat içinde, Kondrk Apple’a yardım ederek Rebel Heart için bir yeşil ışık yakmayı başardı ve apar topar altı adet parça için 20 Aralık’ta gece yarısı indirilebilme kararı alındı. Bu altılı setin ilk parçası olan Living For Love ilk single olarak seçilmişti ve Sevgililer Gününde yayınlanması planlanıyordu (Radyo promosyonu da 10 Şubat’ta yapılacaktı). Ancak, Madonna o altı parçanın tamamen bitmiş formda olduğundan emin olmalıydı. Bu yüzden 18 Aralık sabahı bir an önce New York’taki stüdyosuna kapandı ve günün ilk ışıklarında final mix’leri üzerinde çalıştı. Guy Oseary bu konuda ”Tek bir prodüktörü bile aramak  için vakit yoktu. Hem de hiç. Sadece final düzenlemelerini yapması gerekiyordu” diyor.

Peki ya Rebel Heart’ın 48 saat içindeki geri dönüşünün sonucu nedir? Albüm ABD dahil 40’tan fazla ülkede iTunes satış listelerinde zirveye ulaştı ve 6 parçanın 3’ü 3 Ocak’ta Billboard Hot Dance/Electronic Songs listesine girdi. Nielsen Music’ün kayıtlarına göre bugüne kadar söz konusu 6 parça toplamda 131.000 kez indirildi. Albüm ön siparişleri ise tahminlere göre 50.000-60.000 civarında. ”Bugünün dünyasında promosyon olmadan top 10’luk bir albüm çıkarmanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Güzel… Heyecan verici demek doğru olmaz fakat bunun iyi karşılandığını görerek ödüllendirildik” diyor Oseary.

Madonna’nın çalışmaları hala bitmiş değil. Albümün 10 Mart’taki yayınına kadar en az bir parçanın daha tanıtılması planlanıyor (8 Şubat’ta Grammy Ödül Töreni’nde olabilir) ve Living For Love için Ocak ayı sonunda bir klip çekilecek. Ayrıca  sızıntıların kaynağını araştırma yönünde çalışmalar devam ediyor (24 Aralık’ta 14 parça daha sızdı). Ne Oseary ne de bir UMG temsilcisi soruşturmanın polis raporuyla sonuçlandığını doğrulayamıyor. Oseary’nin bu konuda tek söylediği ise ”Bu suçu araştırmak için gerçekten çok çabalıyoruz” şeklinde.

 

Bir Cevap Yazın