madonnaturkiye

Madonna, İngiliz Vogue Dergisinin Haziran Sayısına Kapak Oldu.

Madonna, British Vogue Haziran 2019

“Moda ve müziği kesiştiği noktada bulunan ikonlar söz konusu olduğunda bu ay ki kapak yıldızı hepsini geride bıraktı.İki yüzyıla yayılan bir kariyerde Madonna Louise Veronica Ciccone; her tarzda gezindi, bir trendden sonra yeni bir trend belirledi, sevildi, nefret edildi ve ondan önce onun kadar tartışılan bir kadın olmadı. Yine de Pop müziğin kraliçesi hakkında beni en çok şaşırtan şey asla ilerlemekten vazgeçmiyor.

Tüm zamanların en çok sata kadın sanatçısı 1992’de yayınlanan SEX kitabından beri kendi şartlarına göre yaşlanmasına izin vermeyen medya ile mücadelesine ve bu tartışmaya hakim olmaya devam ediyor. Bence biraz saygı göstermemizin önemli olduğuna inanıyorum. Madonna hayatı boyunca muhtemelen gezegenimizdeki en ünlü feministti. Sosyal medya öncesi dünyada “Express Yourself”ten “What it Feels Like for a Girl”e kadınların güçlü olmasına yönelik tartışmaları özellikle bir dizi radikal moda görünümüyle dünyada sadece müziği dokunabileceği köşelere ulaştırdı.

Birçoğumuz gibi Madonna’nın sürekli değişen bukalemun sitilinden etkilendim. Bu sadece onun görünümü ile ilgili değil bu onun bağlılığı ile ilgili. Kameralar kapalıyken bile her ruh göçünü yaşıyor: İngiliz aristokrat, hip – hop divası, country müzisyeni, kurumsal bir savaşçı, yeryüzünün annesi, disco yogisi, Marilyn, Eva, dantel eldiven ve Gaultier korsesi.

Bu ay 14. stüdyo albümünü yayınlayacak. Yeni jenerasyona söyleyeceği birçok şeyi var ve röportajda Decca Aitkenhead’a ‘Umarım takdir ederler.’ diye belirtiyor.”

Editör Edward Enninful

(Madonna photographed by Mert & Marcus, styled by Benjamin Bruno, with hair by Andy Lecompte, make-up by Isamaya Ffrench, nails by @JennyLongworth and set design by Emma Roach for the June 2019 issue of British Vogue, on newsstands Friday 10 May)

“İnsanlar her zaman bir sebepten dolayı beni susturmaya çalışıyor. Yeterince iyi değil miyim? Yeterince iyi söylemiyor muyum? Yeterince yetenekli değil miyim? Yeterince evlenmedim mi? Yeterince genç değil miyim? Şimdi de yaş ayrımcılığı ile mücadele ediyorum ve 60 yaşıma girdiğim için cezalandırılıyorum.”
 
“İnsanlar Lady Gaga ve benim asla düşman olmadığımız zamanlarda düşmanız diye çok fazla heyecanlandılar.”
 
“Benim için yaşayan bir rol modeli yok. Çünkü hiç kimse yaptığımı yapmıyor ve bu biraz korkutucu. Geriye dönüp harika ve şaşırtıcı olduğunu düşündüğüm kadınlara bakabilirim (Simone de Beauvoir veya Angela Davis gibi). Ama onların çocukları yoktu. Altı çocuğun olan bekar bir ebeveyn olarak yaratıcı, sanatçı ve politik olmaya devam ediyorum ve söyleyeceklerim var. Demek istediği benim pozisyonumda kimse yok.”
 
“Büyük çocuklarıma 13 yaşında telefon vererek hata yaptım. Bu durum onlarla iletişimimin bitmesine neden oldu. Tamamen değil ama bu onların hayatlarının büyük bir parçası oldu. Görselliğe battılar ve kendilerini diğer insanlarla kıyaslamaya başladılar. Bu durum kendi kişisel gelişimleri çok kötü.”
 
“David çok kararlı ve odaklıdır. Bunu benden aldığına eminim, en çok ortak noktamın olduğu kişi o. Diğer çocuklarıma göre benim DNA’mdan daha fazla almış. Bakalım neler olacak herkes için daha erken.”
 
“Lola delicesine yetenekli. Kıskançlıktan çatlıyorum çünkü yaptığı her şeyde inanılmaz iyi. Mükemmel bir dansçı, harika bir oyuncu, çok güzel piyano çalıyor.
Yetenek konusunda benden çok daha iyi ama aynı şekilde ilerlemiyor. Sosyal medyanın onu rahatsız ettiğini ve ‘İnsanlar bana imkan sunuyor, çünkü onun kızıyım.’ diye hissettiğini düşünüyorum. Ona Zoë Kravitz gibi ünlülerin çocuklarından örnek vermeye çalışıyorum. Mesela çalıştığın kişiler ‘evet, onun kızısın’ diye düşünür ama sonunda yaptıkların için ciddiye alınırsın. Sadece devam etmelisin.
 
Ama benim sahip olduğum düşünceye sahip mi? hayır, onun bir annesi var, benim yoktu. Parayla büyüdü, ben öyle büyümedim. Yani her şey farklı olacak.
Ama ben ne yapabilirim? Bunu sabit bir şekilde tutamam sadece elimden gelen en iyisini yapmalıyım. “