Madonna’nın Yeni Albümü İçin Kaydedilen Şarkıların Detayları

Madonna’nın Yeni Albümü İçin Kaydedilen Şarkıların Detayları

Madonna’nın yeni albümü için 40’dan fazla şarkı kaydedildi. Albüm bu şarkılardan hangilerinin yer alacağı belli değil fakat şarkıların içeriklerine dair bilgiler yayınlanmaya başladı bile! İşte albüm için kaydedilen şarkılar:

Madonna’nın Yeni Albümü İçin Kaydedilen Şarkılar #1

Living for Love/Carry on

– “Aşk için yasamak, peşini bırakmayacağım, ask beni yükseltecek.” Şeklinde devam eden şarkı hayatta olmanın kutsallığıyla ilgili olmakla beraber 90’ların ışıltılı ve giderek artan temposunu içeriyor.

– Madonna daha önce “Büyük ayrılıklardan sonra hayatta kalma ve güçlü olma” temalı şarkılar kaydetmişti, ama “Living for Love/Carry on” kolay ulaşılabilir kulüp dostu bir şarkı.

– Şarkının hikayesi şöyle: Madonna seyircilere geçmişin geçmişte kaldığını ve Tanrı’nın yardımı ile devam etmeye hazır olduğunu gösteriyor. Madonna kendisini sevmeye izin vermenin onu nasıl güçlü ve yeniden doğmuş gibi hissettirdiğinden bahsediyor. Ama gardını indirdiğinde kim olduğunu unuttu ve siren seslerini duymadığı için hayal kırıklığına uğradı. Şimdi bu aşk sona erdi ve Madonna bağışlamak için hazır olduğunu ama asla unutmayacağını söylüyor. Koronun da katılmasıyla Madonna, Tanrı’ya yaralarının hızla iyileşmesi ve tekrar aşık olmak için dua ediyor.

– Şarkını bitmemiş versiyonu özgünlükten yoksun olmasına rağmen “Living For Love” Madonna’nın duygusal ve iyimser yönünü yansıtıyor. Şarkını bütünü her ayrılıktan sonra ayakta kalmanız ve yeni bir aşka şans vermeniz ile ilgili.

 

Madonna’nın Yeni Albümü İçin Kaydedilen Şarkılar #2

Unapologetic Bitch

– Madonna yeni parçasında üç yıl boyunca çıktıktan sonra dansçısının (Brahim Zaibat) cinsel cesaretine sövmenin yanı sıra maddi durumuyla da alay ediyor.

– Madonna şarkıya Brahim’in gittiğini bilerek mutlu uyandığından ve hayatının devam ettirmek için hazır olduğundan bahsederek başlıyor.

– Şarkıda yer alan bazı sözler ise şöyle: “Kalsaydım ve ağlasaydım bu hoşuna giderdi, biliyorum. Fakat böyle olmayacak, işte sebebi: yaptığımız zaman, kabul ediyorum ki tatmin edici değildi. Senin paranın bile yetmeyeceği şampanyalar patlatıyorum. Partiler veriyorum ve sen kapının dışında kalıyorsun.”

– Şarkı reggae tarzı bir nakarata sahip. Madonna şarkıyı eski sevgilisine savunduğu küfürlerle sonlandırıyor ve sunu diyor: “Biliyorsun ki senin zırvalıklarının bana neye mal olduğunu asla bilmiyorsun, ama s*ktir git.”

– Madonna Brahim Zaibat’la yaşadığı 3 yıllık ilişkisinin ardından şarkıdan şöyle bahsetmeyi ihmal etmiyor: “Neredeyse beni öldürüyordu ama yalnızken daha iyiyim.”

– Aynı zamanda Madonna, Zaibat’ın ayrılma konusunda pişman olduğu izlenimi veriyor ve Nakarata şöyle devam ediyor: “Beni kaybedene kadar beni ne kadar çok sevdiğini anlamadın değil mi?”

 

Madonna’nın Yeni Albümü İçin Kaydedilen Şarkılar #3

Heartbreak City

– Bu şarkının Guy Ritchie ile bir ilgisi yok ama Madonna’nın bir süre önce ayrıldığı Brahim Zaibat ile ilgisi var. Albüm için kaydedilen şarkılardan bazıları Madonna’nın sona eren üç yıllık ilişkisi hakkında. Bu ayrılık Madonna’yı insanların sandığından daha savunmasız bıraktı.

– Şarkıdan bazı sözler: “Beni ortadan ikiye ayırdın, beni mahvettin. Senin kraliçen olduğumu söyledin. Sana her şeyi vermeye çalıştım. Ve sen şimdi özgürlüğünü istiyorsun. Sen sadece ün ve servet için geldin. Artık ihtiyacım yok. Aptalca bir sebebin yokken sen beni parçalara ayırdın. Krallığımdan içeri girmene izin verdim. Tanıştığımız güne lanet ediyorum. Hatıralar beni rahat bırakmıyor. Keşke unutabilsem.”

 

Madonna’nın Yeni Albümü İçin Kaydedilen Şarkılar #4

Two Steps Behind

– Bu şarkı direkt Lady Gaga’ya değil, Madonna gibi olmaya çalışan tüm genç sanatçılara yazıldı.

– Madonna’nın yazarken çok eğlenmesine ve kaydedilmesine rağmen bu şarkı büyük ihtimalle albümde yer almayacak.

– Şarkının bazı sözleri şöyle: “Beni yeterince iyi çalıştın mı? Sen asla ben olmayacaksın, sen sadece bana özeniyorsun . Darmadağın olmuş bir kız kardeş gibi, seni kim kurtarabilir? Bu senin rüyan, tüm bunları deneyebilirsin. Ama benim gibi olamazsın. Konuştuğun gibi görünebilirsin. Ama her zaman benim iki adım arkamda olacaksın.”

 

Madonna’nın Yeni Albümü İçin Kaydedilen Şarkılar #5

Addicted/The One That Got Away

– Madonna’nın kendisini sorguladığı muhteşem bir şarkı daha. Bu şarkı zehirli bir aşkın büyüsüne kapılmak ve ona bağımlı olmanın ne kadar acıtabileceği ile ilgili.

– Şarkının sözleri ise şöyle: “Giden o kişiye bağlandım. Senin doğrun bir yalan. Acı ve tatlı bir arada, öyle muhteşem ki.”

– Bu, Madonna’nın karanlığa çekilmesini anlatan güçlü, acı tatlı bir şarkı. Madonna kalbinin kırılacağını önceden gördü fakat yine de bu işin peşinden gitti ve adam kaçtı.

-Bu orta tempolu şarkı elektronik ve akustik gitar melodileri içeriyor. Avicii’nin yaptığı en iyi şarkı ve kesinlikle albümde olmalı!

 

Madonna’nın Yeni Albümü İçin Kaydedilen Şarkılar #6

Autotune Baby

– Adı biraz garip gelebilir ama “Autotune Baby” gerçekten çok tatlı bir şarkı ve akılda kalıcı inanılmaz bir melodisi var.
– Şarkı, ağlayan bebek ve çıngırak sesiyle başlıyor, sonra yavaşça şarkının ana altyapısına geçiş yapıyor ve Madonna söylemeye başlıyor.
– Akustik gitar eşliğinde Madonna’nın vokali şarkıya yalın ve rahatlatıcı bir canlılık veriyor.
– “Like a virgin” dönemini hatırlatan tatlı bir sesle Madonna, zaaflarını ele alıyor ve tıpkı bir bebeğe anlatır gibi nasıl çözmesi gerektiğini açıklıyor.
– Madonna “Gecenin bir vakti beni sesli ağlarken duyabilirsin” diyor ve sevgilisinin omzuna başını koyarak uyumak istiyor.
– Madonna şarkıyı şöyle sonlandırıyor: “Sen ve ben ağaçta oturuyoruz. Sen baba olacaksın, ben de bebek.”

 

Madonna’nın Yeni Albümü İçin Kaydedilen Şarkılar #7

Illuminati

-“Bu partideki herkes Illuminati gibi parlıyor!”
Merak etmeyin, bu şarkıda politika ile ilgili bir şey yok. Madonna illumunatinin ne olduğu hakkında kendi fikirlerini belirtiyor ve ritm eşliğinde ona isimler takıyor: “Bu Jay-Z ve Beyoncé, Lil Wayne, Oprah ve Obama, Papa veya Rihanna, Queen Elizabeth veya Kanye, Gaga, Prada, üçgenler veya para yığınları değil.”

– Madonna şarkının bir bölümünü Britney Spears’ın “Work B**ch” şarkısında yaptığına benzer bir şekilde konuşarak söylüyor.

– Madonna kendinden emin bir şekilde kelimelerle oynuyor ve tıpkı Addicted to Sweat’ın rutin egzersizi gibi heceliyor.

– Çeşitli tarzların bir araya geldiği bu şarkı, en iyi biçimde akustiğin elektronikle buluşması olarak tanımlanabilir. Sonlara doğru geçiş kademeli olarak mükemmel bir elektronik dans müziği melodisiyle bağlanıyor.  Keşke zorlama bir etki veren ses filtresi hiç olmasaydı ve şarkının tamamında demode olmuş bir duygu bırakmasaydı.

– Madonna, Toby, Mozella ve S1 işbirliği olan Illuminati, heyecan verici ve ileri görüşlü bir dans pop hiti olabilir.

Madonna’nın Yeni Albümü İçin Kaydedilen Şarkılar #8

Devil Prays

– Sadelik ve mükemmellik!

– Madonna’nın Devil Prays’teki vokalleri 70’lerin halk müziğiyle nefis şekilde flört ediyor. Yerel Woodstuck festivali havası veren şarkı aynı zamanda modern bir sound’a da sahip.

– Madonna şarkıda kendine içinde bulunduğu karanlıktan nasıl kurtulabileceğini, nasıl dua edebileceğini ve nasıl inanacak bir şeyler bulabileceğini soruyor.

– Bir insanın uyuşturucu yaparak, ot içerek, viski içerek ve ecstasy alarak doğru yoldan nasıl sapabileceğinden  bahsediyor… Fakat bir arada olarak ve şükran şarkıları söyleyerek şeytanın duasını söndürebilirsiniz, diyor.

– Garip, yalın ve muhteşem.

– Tekli olmaya uygun bir parça değil fakat dikkat çekici.

– Favori parçalardan biri!

 

Madonna’nın Yeni Albümü İçin Kaydedilen Şarkılar #9

Rebel Heart

– Madonna kendini ne kadar tanımlayıp anlatıyorsa baskın farklılığı da o kadar gizemli hale geliyor.

– Akılda kalıcı bir ritim, dikkat çekici akustik gitar sesleri ve orta hızda temposuyla Avicii ile yazılmış farklı bir şarkı.

– Şarkı, insanın kendisi için başkası tarafından kararlaştırılan ve buna karşı gelerek kendi yolunu çizmek hakkında.

– Madonna’nın hayat deneyimleri şarkının sözlerine gerçeklik ve geçerlilik kazandırıyor. Bir insanın farklı bir yolu seçtiği için toplum tarafından dışlanmanın neler hissettirdiğini anlatıyor. Mazoşistçe yaşayan, yalnız, uyumsuz, isyankar bir insan olarak çevrenin ve babasının beklentilerinden ne kadar kopuk yaşadığını yansıtıyor.

– Parçada ”Daha az kullanılan bir yoldan seyahat ettim, ancak hayatta kalmayı başardım, karanlığa rağmen yaşadım” diyor.

– Ayrıca bir zamanlar narsizm gösteren, ne yaptıysa kendini göstermek için yaptığı biri olduğundan söz ediyor.

– Fakat olgunlaşıp yeni bir kimlik kazandığında, geçmişi geride bırakarak arkasına bakmayan biri haline geldiğinde asi bir kalp (Rebel Heart) olarak kendini bulduğunu söylüyor.

– Avicii ile birlikte çalıştığı tüm hepsi gibi, bu da harika bir parça.

Madonna’nın Yeni Albümü İçin Kaydedilen Şarkılar #10

Beautiful Scars

– Bu, mükemmel olmamanın güzelliğiyle ilgili hoş bir pop parçası.

– Madonna şarkıda ”Beni bütün güzel yaralarımla birlikte al götür… Sana kusurlarımla birlikte geliyorum” diyerek kendini beğenme duygusuyla savaşıyor.

– Kusurlarını güzel yaralar olarak görüyor ve bu şekliyle sevilmeyi arzuluyor.

– ”Olduğum kişi için özür dilemeyeceğim” diyor.

– Hafif ses filtreli vokallerin çok da gerekli olmamasına rağmen Beautiful Scars tatlı orta tempolu hoş bir parça olarak değerlendirilebilir.

Madonna’nın Yeni Albümü İçin Kaydedilen Şarkılar #11

Holy Water

– 1992’de çıkarttığı Erotica albümüyle ortalığı kavuran ateşli Madonna’yı hatırlıyorsunuzdur. İşte o geri göndü: Madonna şarkıda ”Bebeğim hafifçe eğilmeli ve değerli alkolümü içmelisin” diyor.

– Madonna, Martin Kierszenbaum ve Natalia Kills tarafından kaleme alınan Holy Water genel olarak oral seksin verdiği zevki anlatan utanmaz bir parça.

– ”Direğimden uzak dur, sürtük” diye tekrar eden Madonna, şarkıda kendi suyunu kutsal bir sembolle karşılaştırıyor ve ”Tadı kutsal su gibi, değil mi?” diyor.

– Muhtemelen şu ana kadar dinlediğimiz en cinsel içerikli şarkı. Eğlenceli fakat hatırlanması zor bir parça.

– Seksi, yumuşak, baştan çıkarıcı, ağır tonda Madonna’dan beklenebilen bir parça.

 Madonna’nın Yeni Albümü İçin Kaydedilen Şarkılar #12

Veni Vidi Vici

– Madonna’nın rap ile işinin bittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz!

– Veni Vidi Vici’nin her bir dizesinde Madonna şarkıyı kısık sesle, akıcı bir şekilde kısmen rap tarzında söylüyor. Bununla birlikte buradaki rap American Life’takinden çok farklı. Nakarattaki akustik gitar parçaya pop havası da kazandırmış oluyor.

– Madonna ayrıca, rap kısımların ardındaki geri vokalleri de kendi sesiyle yapıyor.

– Veni Vidi Vici, Diplo’nun BBC Radio röportajında bahsettiği Madonna’nın kişisel ve sanatsal geçmişini anlatan parçanın ta kendisi. Madonna’nın son 30 yılındaki anılarının canlandığı parça, pop/hip hop tarzında olmakla beraber düşünceli bir üslubu da içinde barındırıyor.

– Uysalca rap söyleyen Madonna, şarkı sözlerinde geçmiş yıllarından kalma bazı başlıkları kullanıyor: “I took a Holiday”… “I got Into the Groove”… “Music saved my life”…  “Borderline”, “Vogue”, “Express Yourself”, “Justify My Love”, “Ray of Light”, “Music” ve hatta “The Power of Good-Bye”.

– Madonna’nın nakaratta pop tarzında  “I came, I saw, I conquer” (Geldim, gördüm, yendim – Veni, vidi, vici) dediği kısımlar şüphesiz ki parçanın en güzel yerleri.

Madonna’nın Yeni Albümü İçin Kaydedilen Şarkılar #13

Body Shop

– Toby, Mozella ve S1 işbirliğiyle yazılan Body Shop çok iyi bir parça

– Altyapısında kanun benzeri bir enstrumanın 5 telinin kullanıldığı bir ses var. Bunun yanı sıra farklı gitar sesleri, tekrar eden alkış sesleri, finalinde bir piyano ve biraz brleş de duyabiliyoruz. Orta tempoda bir parça.

– Madonna burada cinsellik ile ilgileniyor. Kendi vücudunu bir arabanın kıvrımları, vitesi ve ateşlenmesiyle karşılaştırıyor. Ve Body Shop’ta çalışan adamdan arabayı gece boyu kullanmasını ve ona istediğini yapmasını istiyor. Garaja girmek hiç bu kadar baştan çıkarıcı olmamıştı. Ancak Madonna’nın yeni ifadeleri sayesinde oldu.

– ”Direksiyona sen geç, ben üste oturacağım… Seninle gecenin karanlığında gezinmek istiyorum (You take the wheel, I’ll sit on top… I would ride through the dark of the night with you) şeklinde sözler içeriyor.

– Son derece duygusal, hafif elektro/oryantal bir sound’a sahip, güzel sözleri olan ve demodaki aşırı filtreli vokallerden çok daha fazlasını hak eden bir şarkı.

Madonna’nın Yeni Albümü İçin Kaydedilen Şarkılar #14

Bitch, I’m Madonna

– Son derece akılda kalıcı, eğlenceli ve parti tadında bir parça.

– Müzikal kısmının tamamen Diplo tarafından yazılan parçanın, Diplo’nun son röportajında bahsettiği ” sarhoşken yazılan garip şarkı” olduğu tahmin ediliyor.

– Tamamen rastgele ve saçma sözler içeren karmaşık gibi gözüken bu parçada çılgın havuz partileri, komşulara polisi aratan delicesine çıldırma anlarından bahsediliyor.

– ”Ya bunu yaparız ya da eve gideriz. Bütün gece yapacağız… Çünkü ben fena bir s*rtüğüm” şeklindeki sözleri geçtiğimiz günlerde Madonna’nın Instagram’da paylaştığını hatırlarsınız.

Madonna’nın Yeni Albümü İçin Kaydedilen Şarkılar #15

Borrowed Time

– Avicii ile birlikte yazılan parçada, Madonna içinde yaşadığımız dünya için bir devrim başlatmak istiyor.

– ”Herşey kimin haklı yada haksız, kimin siyah ya da beyaz, kimin zengin ya da fakir, kimin bakire ya da fahişe olduğuyla ilgili hale geldi… Altında neler olduğunun hiç önemi yok… (It all comes down to who’s wrong or right, who’s black or white, rich or poor, virgin or whore… Doesn’t matter underneath it all)” şeklinde sözler içeren parça genel olarak sevgi ve hoşgörü hakkında olmakla beraber umut dolu bir yapıya sahip.

– Güzel bir folk/dans tarzında melodisi var. Madonna şarkıda insanlara, yarın yokmuşçasına birbirini sevmesini söylüyor. Sanki ödünç alınmış bir zamanda yaşanıyormuş gibi insanların birbirini sevmesini arzuluyor.

– ”Art For Freedom” temalı bir parça.

Madonna’nın Yeni Albümü İçin Kaydedilen Şarkılar #16

Hold Tight

– Diplo ile birlikte kaydedilen ”Hold Tight” aşk hakkında tatlı ve pozitif mesajlar veren güzel bir R’n’Pop şarkısı..

– Şarkı, hayatta kalmak için en sert mücadeleyi aşk adına verdiğimizi savunuyor.

– ”Sıkı tutun, benim tarafımda olduğun sürece herşey güzel olacak  (Hold tight, as long as you’re by my side, everything is going to be alright)” ve ”Eğer can yakarsan kanayan kişi ben olmak isterim (If you hurt then I wanna be the one that’s bleeding) şeklinde sözleri var.

– R&B vokaller içeren parça, Diplo imzalı bir sound’a sahip. Orta hızda bir şarkı.

– Ayrıca şarkıda sadece Madonna’nın vokallerinin ve piyano sesinin duyulduğu küçük bir ara bölüm var.

– Kesinlikle potansiyeli olan bir şarkı.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın