madonnaturkiye

Today in Madonna History / 27 Temmuz 1983

27 Temmuz 1983 tarihinde Madonna’nın ilk albüm yayınlandı. Albüme dair bazı bilgiler:

– Madonna 1982 yılında bir gece kulübünde tanıştığı Dj Mark Kamins’e “Everybody” şarkısının demosunu verdi. Dinleyicilerin şarkıyı beğenmesi Kamins’i harekete geçirdi ve Kamins’in bağlantıları sonucu Madonna, Warner Bros. şirketine bağlı olan Sire Records ile 5,000 dolarlık (+ yazdığı her şarkının telifi için 1,000 dolar kazanç) bir anlaşma imzaladı.

– Bu anlaşma kapsamında ilk olarak “Everybody” tekli olarak piyasaya sürüldü. Tekli başarılı bir satış grafiği çizmedi ancak dans listelerinde üst sıralara kadar çıktı. Ardından “Burning Up” tekli olarak yayınlandı. Bu şarkı da tıpkı Everybody gibi başarılı bir satış grafiği izlemedi ancak dans listerinde başarılı oldu. Yayınlanan bu iki şarkının özellikle dans listerinde yer almasından dolayı Sire Records, Madonna’nın ilk albümü için çalışmalara başlamasına izin verdi.

– Madonna ilk albümü için Reggie Lucas ile “Lucky Star”, “Ain’t No Big Deal”, “Think of Me”, “I Know It” şarkılarını kaydetti. Ancak hala albümü yayınlamaya yetecek kadar şarkı yoktu. Bunun üzerine Reggie Lucas albüm için 2 yeni şarkı daha hazırladı: “Physical Attraction” ve “Borderline”.

– Şarkıların kayıtları tamamlandıktan sonra yeni bir sorun daha yaşandı. Madonna şarkıların düzenlemelerinden memnun kalmadı ve albümün yeni düzenlemelere ihtiyacı olduğuna karar verdi. Bu noktada devreye Jellybean (John Benitez) girdi. Üstelik albüm için yeni bir şarkı keşfetmişti: Holiday!
Böylece albüm bir kez daha gözden geçirildi. “Ain’t No Big Deal” şarkı listesinden çıkartılarak yerine “Holiday” eklendi, “I’m Burning Up” şarkısının adı kısaltıldı ve “Lucky Star” şarkısına klavye arpejleri eklenerek yeniden düzenlendi. Ve artık Madonna’nın ilk albümü hazırdı!

– Şarkı listesi:
Lucky Star
Borderline
Burning Up
I Know It
Holiday
Think Of Me
Physical Attraction
Everybody

– Albümün liste başarıları:
Avustralya (# 10/3xPlatinum)
Hollanda (# 7/Platinum)
Fransa (# 8/Platinum)
Yeni Zelanda (# 6/Platinum)
İsveç (# 2)
Avusturya (# 15)
Kanada (# 16)
Almanya (# 28/Gold)
Japonya (# 20)
İngiltere (# 6/Platinum)
Amerika (#8 /(5 × Platinum)
Albümün dünya çapında 10 milyondan fazla sattı.

– Albümden yayınlanan tekliler:
Everybody – Ekim 1982 (Amerika)
Burning Up – Mart 1983 (Amerika)
Holiday – Ekim 1983 (Amerika) / Şubat 1984 (Avrupa)
Borderline – Şubat 1984 (Amerika) / Haziran 1984 (Avrupa)
Lucky Star – Ağustos 1984 (Amerika) / Nisan 1984 (Avrupa)

– Albümün adı için ilk başta “Lucky Star” düşünüldü. Hatta kapak tasarımları bile hazırlandı ancak daha sonra bu isimden vazgeçilerek “Madonna” ismiyle yayınlandı. 1985 yılında Avrupa’da “Madonna – The First Album” adıyla yeniden satışa sunuldu.

– Holiday, Madonna’nın ilk uluslararası başarıya ulaşan ve Amerika’da listeye giren (#16) ilk şarkısıdır. Ayrıca Holiday ilk başta Mary Wilson’a gönderilmişti, fakat Wilson şarkıyı reddettiği için Holiday’i kaydeden ve albümüne alan kişi Madonna oldu.

– Lucky Star, Madonna’nın Amerika’da Top 10’a giren (#4) ilk şarkısı oldu.

– Madonna ilk albümünü babasına adadı.

– Albümün 2001 yılından Remastered versiyonu yayınlandı. Bu basımda 2 bonus şarkı yer aldı. Bunlar:
Burning Up (12″ version)
Lucky Star (“New mix”)