Arianne Phillips’in Mdna Tour deneyimi.

Madonna’nın ünlü stilist ve kostüm tasarımcısı Arianne Phillips style.com’a röportaj verdi. Arianne Phillips verdiği röportajda Madonna’nın MDNA turnesinde kostümleri nasıl tasarladığını ve turne boyunca yaptığı işlere değindi.

Madonna’nın kostümlerini tasarlarken ilk önce nereden başlarsın?

Madonna’nın bir hikaye gibi yazdığı şarkı listesiyle ve müzikle başlar. Bu başı, ortası ve sonu olan bir hikaye. Bu turne gerçekten bir değişimi anlatıyor. Her bölümde değişik tema ve köstüm kullanıldı ve tabii ki bunlar bir amaca hizmet ediyor. Madonna’nın bu turnesinde hem teknik bölümde hem de konsept bölümünde ağır sorumluluklar aldım. Yalnızca Madonna için kostüm hazırlamak çok büyük bir şey değil ama 23 dansçı, 5 orkestra üyesi ve 2 vokal var ve herkes için farklı ve aynı zamanda değiştirmesi kolay kostüm hazırlamak gerçekten zor.

Madonna konser süresince kaç kostüm değiştirdi?

Kostümler koreografinin  bir parçası ve bu yüzden bir çok hızlı kostüm değişimi söz konusu. Dansçılar kıyafetlerini sahne altında değiştiriyorlar. Madonna bütün olarak 4 kez kostüm değiştiriyordu ama bir çok küçük değişim söz konusuydu. Mesela Vogue’da giydiği korse bir sonraki şarkıda çıkıyordu ve Like A Virgin’e geldiği anda yalnızca sütyen ve iç korsesi ile kalıyordu. Yani diyebilirim ki neredeyse her şarkıda kostüm değişimi söz konusuydu.

Madonna ile 15 yıldır çalışıyorsun. Bu turneyi hazırlıyorken üzerinde bir baskı hissettin mi?

Bu benim daha önce yaptığım hiç bir işe benzemiyor. Madonna ile çalışmanın en iyi yanı her yeni projenin farklı ve güzel olmasıdır. Çizgisini her zaman yükseltir ve bu doğrultuda iş yapar. Madonna’nın güzel yanlarından bir tanesi de nostaljik takılmamasıdır. Yani genellikle daha önce yaptığı şeylere tekrar yönelmez. Şovdan önce kostümleri hazırlamak ve denemek 12 haftamızı aldı ve şov başladıktan sonraki 5-6 şov boyunca bir şeyleri ekleyip çıkardık çünkü sahnede giyilen ve yapılan şeyler pek alışagelmiş şeyler değil.

Bütün çeviri için Uğur Altay’a teşekkür ederiz.

Yorum Gönderin