Madonna, tam 20 yıl önce bu ay altıncı stüdyo albümü ”Bedtime Stories”i piyasaya sürmüştü. Billboard.com Madonna’nın albümde birlikte çalıştığı isimlerden Kenneth “Babyface” Edmonds ve Madonna’nın geri vokallerinden Donna de Lory ile geçmişe bir yolculuk yaptı:

Babyface: Madonna benim yapmış olduğum ”When Can I See You” parçasını çok seviyordu ve bu sayede benimle çalışmak istemişti. Benden güzel baladlar istemişti. Biz de işe bu yönde koyulduk. Ben listeleri pek önemsemiyordum. Esas olarak Madonna ile çalışıyor olmam gerçeğine odaklanmıştım. Bu bana başta çok gerçek üstü gelmişti. Fakat bir insanı tanımaya başlayınca yavaş yavaş sakinleşiyorsunuz ve çalışmaya bakıyorsunuz. Ve çalışmak eğlencelidir. ”Take a Bow” parçası başta sadece ritimden ve akorlardan ibaretti. İşbirliğiyle onu geliştirdik. Beverly Hills’de yaşıyordum ve evimde küçük bir stüdyo vardı. Madonna da şarkı yazmak için oraya geliyordu. Forbidden Love’ın altyapısını dinlemişti ve üzerine birlikte melodi vb yapmaya başladık… Sandığımdan daha kolay bir süreç oldu. 1995 Amerikan Müzik Ödülleri’nde Take a Bow’ı söylerken aşırı gergindim. Fakat altta titreyen bacaklarımı göremezdiniz. Bittiğinde, Madonna da daha önce hiç bu kadar gergin olmadığını söylemişti. Şok olmuştum. ”Sen Madonna’sın, sürekli sahnedesin!” diye geçiriyordum içimden. Bugün düşündüğümde, bunu Madonna ile yapmış olduğuma inanamıyorum. Böyle bir albümün bir parçası olmak çok güzel. Fakat zamanında bunun farkında olmuyorsunuz. Sadece zaman söylüyor.

Donna de Lory: Stüdyoya adım atar atmaz şarkı sözleriyle dolu kağıdı elimize veriyordu. Orada bulunmamızın nedeninin yalnızca takılmak olmadığı havasını seziyordum. Eğlenceliydi fakat çalışmak ve işi bitirmek zorundaydık. ”Survivor”ı kaydetmek sadece iki saatimizi almıştı ve baştan almak zorunda kalmamıştık. Öncelikle kendi fikirlerini söylüyordu ancak başkalarının fikirlerine de açıktı. Çok kendine özgü ve açık sözlüydü. Müziği önceden kafasında tasarlamış olurdu. O fikrini belirttikten sonra da biz katkılarımızı sağlardık. ”Geri plana ‘survival’ dizesi ekleyelim mi…” gibi öneriler verirdik. Onun ses perdelerine ve vokallerin ritmine odaklanma yeteneğinden büyüleniyordum. Eğer onunla çalışıyorsanız kendinizi işe iyi vermelisiniz. O çok iyi odaklanırdı. Ne istediğini bilirdi, ne istediğini alırdı ve devam ederdi.”

Bedtime Stories'in 20. yılını Babyface ve Donna de Lory ile kutluyoruz

 

 

 

Nil Aycan tarafından yayınlandı

14.09.1989

Yorum Gönderin