Today in Madonna History / 20 Ekim 1992

Dita’nın Dünyasına Hoş Geldiniz!

Erotica, Madonna’nın yani nam-ı diğer Dita’nın beşinci stüdyo albümü olarak 20 Ekim 1992’de yayınlandı. Madonna, her ne kadar 90’ların başında yapacaklarına dair ipuçları verse de “Erotica” albümünün yayınlanması dünyada adeta şok etkisi yarattı. İnsanlar artık tek bir şeyi konuşuyordu: “Madonna çok ileri gitti”. Değeri yıllar sonra anlaşılan ve Rock & Roll Hall of Fame tarafından tüm zamanların en çok devrim yaratan albümlerinden biri kabul edilen bu albüm yapım aşamasına ve sonrasına bir göz atalım.

 • 1992 yılında Madonna, Maverick Records’u kurdu ve Warner Bros. ile 60.000.000 $’lık bir anlaşma imzaladı. “Erotica” Maverick Records’tan yayınlanan ilk albüm oldu.
 • Madonna albüm için bir kez daha Shep Pettibone ile çalıştı. Shep Pettibone, daha önce “True Blue”, “Where’s the Party”, “Into the Groove”, “Causing a Commotion”, “Like a Prayer”, “Express Yourself”, Keep it Together”, “Vogue”, “Justify My Love”, “Rescue Me”, “This Used to Be my Playground” şarkılarının yapımcılığını yapmıştı. Albümün bir diğer yapımcısı ise André Betts oldu.
 • Pettibone, albüm için hazırladığı üç şarkıyı Madonna’ya dinletti. Bu şarkıları beğenen Madonna, 1991 yılının Kasım ayında New York’a geldi ve Shep Pettibone ile çalışmaya başladı.
 • Kayıt sürecinin en sancılı eseri ise “Deeper and Depper” oldu. Albümün prodüktörlerinden Shep Pettibone, bu konu için, “ Deeper And Deeper Madonna’nın sorun yaşadığı şarkılardan bir tanesiydi. Şarkı orta yerinde tıkanıyordu. Değişik düzenlemeler denedik ama hiçbiri işe yaramadı. En sonunda Madonna şarkının ortasında Flamenko gitar çalınmasını istedi. Ben ise bir Philly tarzı house şarkının ortasına ‘La Isla Bonita’yı yerleştirme fikrinden hoşlanmadım. Ama onun istediği buydu ve dediğini yaptı.” açıklamasını yaptı.
 • Ayrıca şarkıların sıralanması ile bazı problemler yaşandı ve şarkıların yeniden gözden geçirilmesi gerekiyordu. Bunlar ise biraz zaman alıcı işlerdi. Ancak Pettibone, Madonna’nın ilgisini kaybetmemek için mümkün olduğunca hızlı hareket etmek zorundaydı. Bu noktada müzik yerini melankoliye bıraktı. Madonna yeni filmi “Body of Evidence” çekimleri için albümünü bir kenara bıraktı.
 • Kısa bir süre sonra Pettibone “”Goodbye to Innocence” adlı bir şarkıya başladı. Madonna “Goodbye to Innocence” şarkısını kaydetmek için gittiğinde, Little Willie John’un “Fever” şarkısını söylemeye başladı. “Fever” şarkısını söylemenin iyi hissettirmesi sebebiyle Madonna, şarkıyı kaydetmeye karar verdi.
 • Albüm için kaydedilen son şarkı “Fever” oldu ve albüm kayıtları Ağustos 1992’de tamamlandı.

Şarkı Listesi

 1. EROTICA(Madonna/Shep Pettibone/Anthony Shimkin)
 2. FEVER (Eddie Cooley, John Davenport)
 3. BYE BYE BABY (Madonna/Shep Pettibone)
 4. DEEPER AND DEEPER (Madonna/Shep Pettibone)
 5. WHERE LIFE BEGINS (Madonna/André Betts)
 6. BAD GIRL (Madonna/Shep Pettibone)
 7. WAITING (Madonna/André Betts)
 8. THIEF OF HEARTS (Madonna/Shep Pettibone)
 9. WORDS (Madonna/Shep Pettibone)
 10. RAIN (Madonna/Shep Pettibone)
 11. WHY’S IT SO HARD (Madonna/Shep Pettibone)
 12. IN THIS LIFE (Madonna/Shep Pettibone)
 13. DID YOU DO IT? (Madonna/André Betts)
 14. SECRET GARDEN (Madonna/André Betts)

Albümden Yayınlanan Tekliler

 1. Erotica – Ekim 1992
 2. Deeper and Depper – Kasım 1992
 3. Bad Girl – Şubat 1993
 4. Fever – Mart 1993, Sadece Avrupa’da yayınlandı
 5. Rain – Temmuz 1990
 6. Bye Bye Baby – Kasım 1993, Sadece Japonya, Avustralya ve Almanya’da yayınlandı.

Albümün Liste Başarıları

Avustralya: #1 (3xPlatinum)

Avusturya: # 10 (Altın)

Kanada: # 1 (2xPlatinum)

Almanya: # 5 (Altın)

Macaristan: # 15

İtalya: # 2

Japonya: # 5

Norveç: # 11

Hollanda: # 8 (Altın)

Yeni Zelanda: # 5

İspanya: # 5 (3xPlatinum)

İsveç: # 6

İsviçre: # 5 (Altın)

UK: # 2 (2xPlatinum)

ABD: # 2 (2xPlatinum)

Madonna’nın Albüm Döneminde Aday Olduğu ve Kazandığı Ödüller

 • 1992 Amerikan Müzik Ödülleri – Favori Dans Sanatçısı
 • 1992 Bravo Otto Ödülleri – Kadın Sanatçı (KAZANDI)
 • 1992 ve 1993 Brit Ödülleri – En İyi Uluslararası Solo Sanatçı
 • 1993 Japonya Gold Disc Ödülleri – Yılın Sanatçısı (KAZANDI), Yılın En İyi Pop Albümü (KAZANDI)
 • 1993 MTV Video Müzik Ödülleri – En İyi Sanat Yönetmeni (Rain) (KAZANDI), En İyi Sinematografi (Rain) (KAZANDI)
 • 1992 Rockbjörnen – En İyi Uluslararası Sanatçı (KAZANDI)

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

 • Erotica, Parental Advisory etiketi ile (erotik ve küfürlü içerik bulunan eserlere konulan uyarı bandı) yayınlanan ilk Madonna albümüdür.
 • Erotica albümü için düşünülen ilk tasarımında, kapak fotoğrafında herhangi bir yazı olmayacak, “Madonna” yazısı bir sticker ile yazı sağ alt köşeye eklenecekti. Efsanevi fontuyla “Erotica Madonna” yazısı kapağa son dakikada eklendi.
 • Erotica albümünün fotoğraf baskılı plağı Madonna’nın en pahalı ve en nadir bulunan koleksiyon materyalidir. Çok ilginç bir zamanlamayla plağın piyasaya çıkacağı zaman York düşesi Sarah Ferguson’ın Amerikalı finans danışmanı John Bryan’nın ayak parmağını benzer şekilde yalarken fotoğrafları çekilir ve Daily Mirror gazetesinde yayınlanarak bir skandal patlak verir. Bunun üzerine Warner Bros kraliyet ailesine saygı nedeniyle 50.000 kopyayı geri çeker ve imha eder. Warner Bros daha sonra sadece promosyon amaçlı olarak 138 adet kopyanın bırakıldığını açıklamıştır. Ayrıca bir kısmının koleksiyonerler tarafından imha edilmeden önce saklandığı söylenir. Bu basım, 2016 yılında NME dergisinin hazırladığı “Müzik Dünyasının En Değerli ve Bulunması Zor Olan Kayıtlar” listesinde yer aldı ve değerinin 2000£’dan fazla olduğu açıklandı
 • Madonna tarafından “fantezilerimin bir ürünü” olarak tanımlanan “Erotica” klibi MTV tarafından yalnızca üç kez gösterilmiştir.
 • “Deeper and Deeper” sarkısının sonunda ki “You got to just let your body move to the music/you got to just let your body go with the flow” sözleri Vogue’dan alınmıştır. Şarkının klibi ise genel olarak sanatçı Andy Warhol ve eserlerine bir saygı duruşudur. Klipte Madonna Edie Sedgwick’ten ilham alınan bir karakteri canlandırmıştır.
 • Bad Girl şarkısının adı ilk önce “Cheat” daha sonra “Drunk Girl” olarak düşünülmüştür. Aslında Madonna’nın planına göre Bad Girl, ikinci tekli olarak yayınlanacak ve tıpkı Erotica gibi erotik içerikli bir videoya sahip olacaktı. Ancak gelen tepkiler sonucu Madonna bundan vazgeçti ve yerine ikinci tekli olarak “Deeper and Deeper” yayınlandı.
 • Madonna “In This Life” şarkısını AIDS’ten ölen arkadaşı için yazmıştır.
 • “Rain” şarkısının videosu ilk olarak siyah- beyaz çekilmiş ancak daha sonra dijital olarak renklendirilmiştir.
 • Madonna’nın albümün ardından 1993 yılında çıktığı “Girlie Show World Tour” adını Edward Hopper’ın “Girlie Show” tablosundan almaktadır.