1 MADONNA BIYOGRAFI

Madonna (Louise Veronica Cuccione) 16 Ağustos 1958 yılında ABD’nin Michigan eyaletindeki Rochester, Bay City’ de doğdu. Madonna beş yaşında iken annesini göğüs kanserinden kaybetti. Madonna küçük yaşına rağmen 6 kardeşinin sorumluğunu üstlendi. Madonna’nın babası Silvio çocuklarına bakması için evine bakıcı olarak Joan Gustafson aldı. 3 yıl sonra Silvio ve Joan evlendiler. Çiftin iki çocuğu olması ile birlikte Cuccione ailesi daha büyüdü. Madonna sekizinci sınıfa kadar Wes Junior High ilköğretim okuluna gitti. Daha sonra bir dönem babasının etkisiyle S. Andrews Kataolik Okulu’nda dini eğitim aldı. Katolik okulunun ardından kendini Rochester Adams Lisesi’nde buldu. Lisenin ponpon kızlarının lideri hiç kuşkusuz Madonna Ciccone’den başkası değildi.

Madonna ve ailesi
* Madonna ve ailesi

Madonna ve ailesi

Madonna'nın annesi Madonna Louise
* Madonna’nın annesi Madonna Louise.
* Madonna ve annesi.
* Madonna’nın çocukluğu…
Madonna ve ailesi
* Madonna ve ailesi…
* Madonna’nın okul günlüğünden bir fotoğraf…
* Poppon kız lideri Madonna…

Dansa ve müziğe olan yatkınlığı onu üniversiteye kadar taşıdı. Madonna’nın modern dans, drama, piyano ve bale derslerindeki notları çok yüksekti. Michigan Üniversitesi’nin Sahne Sanatları bölümünün  dans elemelerine katılan Madonna burs kazanmayı başardı. Madonna’nın en büyük hayali ünlü bir dansçı olmaktı. Küçük yaşlarda bale eğitimi aldığı için son derece disiplinli olan bu eğitim ortamında başarılı olmakta zorlanmadı. Dans hocası Christopher Flynn, Madonna’nın en büyük ilham kaynağıydı. İlerleyen yıllarda yaptığı açıklamalarda kendisini bir gay kulübe götüren ilk kişinin hocası olduğunu ve o gece sonunda dünyaya bakış açısının değiştiğini söylemişti. Madonna’yı şansını daha büyük bir şehirde denemesi yönünde ikna eden kişi de Christopher Flynn’dan başkası değildi. Madonna’nın üniversite öğrenciliği fazla uzun sürmedi. Üç dönem sonra okulu bıraktı ve soluğu New York’ta aldı.

* Madonna Michigan Üniversitesi’de okurken…

Madonna Michigan Üniversitesi'de okurken

Henüz 19 yaşındaki Madonna, New York’taki ilk yıllarında, kendini sefaletin ortasında buldu. Madonna güçlükle iş buluyor, bulduğu işlerde çok düşük ücret alıyordu. Yaptığı işler arasında Dunkin Donuts’da tezgahtarlık gibi hayelleri ile uyuşmayan işer de vardı. Madonna’ya para lazımdı ve ünlü Playboy ve Penthouse dergilerine çıplak pozlar verdi. Düşük bütçeli projelerde yer aldı. Madonna kendini yetiştirmek için ünlü koreograf Alivn Ailey’den dersler aldı. Onun ajansı sayesinde bazı modellik işlerde yaptı.

Madonna 1979'da Patrick Hernandez Revüsünde iken...
* Madonna 1979’da Patrick Hernandez Revüsünde iken…
Madonna, Dan Gilroy'la birlikte " The Breakfast Clup" adlı pop-dans grubunu kurdular.
* Madonna, Dan Gilroy’la birlikte ” The Breakfast Clup” adlı pop-dans grubunu kurdular.

Madonna 1979’da Patrick Hernandez Revüsünde yer aldı. Gitar ve piyano çalışıyor, dans ediyor ve şarkı söylüyordu. Bu grup kısa sürece Paris ve New York’un en gözde gece clülerinin aranılan gruplarından biri oldu. Madonna Herzandez’le birlikte gittiği Paris gezisinden sonra grupla yollarını ayırdı.  Madonna o dönemki sevgilisi Dan Gilroy’la birlikte ” The Breakfast Clup” adlı pop-dans grubunu kurdular. Madonna, ilk başta davulcu olarak grupta yer alırken, çok kısa bir süre içerisinde grubun vokalisti oldu. Ancak grubun ömrü fazla uzun sürmedi. Madonna’nın “The Breakfast Clup’dan ayrılmam sebebi eski sevgilisi davulcu Stephan Bray’la Emmy grubunu kurmasıydı. 1980 yılında eski erkek arkadaşı Stephen Bray ile “Emmy” isimli bir grup kuran Madonna, kısa bir süre içerisinde Bray ile bu gruptan ayrılarak dans/disco müziği üzerinde çalışmalar yapmaya başladı. Kayıt demolarından birini New York’lu DJ/yapımcı olan Mark Kamins’e ulaştırmayı başaran ikili, Kamins tarafından ‘Sire’ Plak Şirketi’ne yönlendirildi ve Madonna 1982 yılında Sire ile anlaşma yaptı. Kamins, Madonna’nın ilk single’ı olan “Everybody”nin yapımını üstlendi. “Everybody”, 1982’nin sonunda bir dans/disco hiti haline geldi. 1983’te yayınlanan 2. single “Physical Attraction” da aynı tarzda bir parçaydı. Haziran 1983’de Jellybean  Benitez tarafından bestenilen üçüncü single “Holiday” de aynı başarıları yakaladı.

Madonna’nın kendi adını taşıyan ilk albümü 1983 Eylül’ünde piyasaya çıktı; “Holiday” sanatçının ilk kez Top 40’a giren eseri oldu. 1984’ün Mart ayında “Borderline” parçası ilk 10’a girerken “Lucky Star” yine aynı listede dördüncülüğe doğru çıkış sürdürdü. Şarkıları ile zirve savaşı veren Madonna, ilk başrol teklifini aldı. Madonna ilk uzun metrajlı filminde başrolü Susan Seidelman’ın yönettiği “Desperately Seeking Susan’ filminde oynadı.

* Madonna Avrupa’daki bir Televizyon kanalında Holiday parçasını seslendirirken.
* Madonna’nın Desperately Seeking Susan filminden bir kare…

 Madonna’nın 2. albümü “Like a Virgin” 1984 yılında yayınlandı. Albüme ismini veren “Like a Virgin” parçası 6 hafta boyunca listelerde 1 numarada yer aldı. 1985’de Madonna artık uluslararası bir yıldızdı. Madonna stili, seksi hareketleri, dansı ve güçlü karakteriyle kendinden bahsettirmeyi iyi biliyordu. “Like a Virgin” klibinin çıkışı MTV’nin yayına başlamasıyla aynı tarihlerde olmuştu. “Material Girl” klibinde Marilyn Monroe görünümüyle gündeme oturmasını bildi.  Madonna Beasty Boys grubunun desteğinde, ilk turnesine çıktı.

* Madonna Like a Virgin klibinde çekim yaparken…
“Madonna MTV Video Müzik Ödülleri’nde sahneye dev bir pasta içinden gelinlikle çıkarak herkesi şaşkına çevirdi. Madonnna gösterinin ilerleyen bölümlerinde yaptığı erotik dansla olay yarattı.”
Madonna "Material Girl" şarkısının video çekimlerinde Marilyn Monroe'nun Diamonds'daki performansını canlandırdı.
“Madonna “Material Girl” şarkısının video çekimlerinde Marilyn Monroe’nun Diamonds’daki performansını canlandırdı.”

 “Crazy For You” single’ı Mayıs ayında 1 numara olurken, sanatçının 1979’da parasızlıktan çektiği “A Certain Sacrifice” isimli erotik filmi yayınlandı. Bunun üzerine 1977’de poz verdiği çıplak resimleri Playboy ve Penthouse tarafından 1985’te yayınlanınca büyük sansasyon yarattı. Ancak bunların hiçbiri Madonna’nın yükselişine engel olamadı. Ağustos ayında ünlü aktör Sean Penn ile evlendi.

* Madonna ve Sean Pean…

Madonna 1986’da Patrick Leonard ile birlikte çalışmaya başladı ve Madonna 80’lerdeki hitlerinin sözlerini Leonard ile beraber yazdı. Beraber yazdıkları “Live To Tell” parçası 1986’da 1 numara oldu.

Sean Penn-Madonna çiftinin evliliği sakin giderken, Madonna müzikal kariyerinin en verimli zamanlarını yaşamaktaydı. 1986’da “True Blue” albümü çıkar çıkmaz hem eleştirmenler hem de kamuoyu albümü çok beğendi. Evlenerek seks objesi görüntüsünden uzaklaşmış gibi gözükse de “Papa Don’t Preach” şarkısı ve klibiyle evlilik dışı hamileliği desteklediğini, yani kürtaj karşıtı olduğunu gösterdi. İkinci feminizm hareketi başlamıştı artık. Evli, özgür, bağımsız ve güçlü kadın Madonna 1980’lerin sonunda yetişen ergenler içim “örnek kadın” olup çıkmıştı. 1986 Kasım’ında vizyona giren ve başrolu Sean Pean ile paylaştığı ” Şangay Sürprizi” adlı film çok kötü eleştiriler aldı. 17 milyon dolar harcanan film gişede de başarısız oldu, sadece iki milyon hasılat yaptı. 1987 başında “Open Your Heary” isimli parçasıyla beşinci kez listebaşı oldu. Bu aynı zamanda, yalnızca True Blue albümünden tam üç liste başı şarkı çıkmış olması demekti. Üçüncü uzun metrajlı filmi “Who’s That Girl’ün müziğinden alınan aynı isimli şarkı ise bir kez daha listeleri alt üst etmesine karşın, film başarısız oldu. 1988’in ilk yarısı boyunca sanatçı bütün enerjisini David Mamet’in Broadway’de sergilediği “Speed the Plow” daki rolüne harcadı. Aynı dönemde Remix albümü You Can Dance’de piyasaya çıktı. Madonna, 1986’da Sean Penn’le evliliğini sonlandırdı.

Shangai Surprise filminde Madonna ve Sean Pean başrolleri paylaştı.
“Shangai Surprise filminde Madonna ve Sean Pean başrolleri paylaştı.”
“Madonna Who’s That Girl turnesinin kapsamında, ABD gerçekleşen bir konserinden elde ettiği 500.000 dolarlık gelirini AIDS le mücadele eden AMFAR vakfına bağışladı.”
* Who’s That Girl setinden bir kare…

Madonna’nın en çok yankı uyandıran ve en kişisel albümlerinden biri olarak kabul edilen ve Patrick Leonard – Stephen Bray ikilisi tarafından yapımı üstlenilen Like a Prayer 1989’da piyasaya sürüldü.

1989 yılı Madonna için en önemli yıllardan birisiydi, daha yılın ilk aylarında boşanarak önünü açan Madonna, Pepsi’nin reklam kampanyasında oknamaya “evet” diyerek tarihi bir anlaşmaya imza attı. Madonna pepsi, ile yapacağı reklam filmi için 5 milyon dolar aldı. Ne var ki ‘Like a Prayer’ın olaylı videosunu izleyen Pepsi, çareyi reklam filminin yayınını durdurmakta buldu. 5.000.000 $ ise her şeye rağmen Madonna’nın cebinde kaldı. Albümün çıkış şarkısı reklam kampanyasının şarkısı, albümü adını veren ” Like a Prayer” ın video klibi çok büyük olaylar yarattı. Madonna yanan haçların önünde dansediyor, ellerinde stigmata gerçekleşiyor, dahası zenci bir İsa ile öpüşüyordu. Katolik Kilisesi ayaklandı, Madonna aforoz edildi ve Papa II. Jean-Paul ona bir kınama mektubu yolladı. Oysa bu olayla, popüler kültürle oynamanın inceliklerini gösteren Madonna adını adını altın harflerle müzik tarihini kazımıştı. Bir klipte hem ırkçıları hem de dindarları kızdırmış, arada özgür seks mesajları da vermeyi ihmal etmemişti. Bir yandan politik, öte yandan sosyolojik yaklaşmaktaydı. Müzikal anlamda her geçen albümde kendini yenileyen ve çıtayı daha yükseklere çıkaran Madonna, “Like a Prayer” albümüyle de pop,rock ve dans türlerini bir arada kullandı.

Pepsi reklam setinden bir fotoğraf
* Madonna Pepsi reklamında dans ederken…
Madonna 1989 MTV Video-Müzik Ödülleri'nde Express Yourself parçasının performansını sergilendi ve "Yılın Klibi" ödülünü kazandı.
“Madonna 1989 MTV Video-Müzik Ödülleri’nde Express Yourself parçasının performansını sergilendi ve “Yılın Klibi” ödülünü kazandı.”

 Like a Prayer videosunun yarattığı olayların ardında, Madonna durulmak yerine çok geniş kesimleri şaşırtıyordu. Albümden çıkan ikinci video Express Yourself Fritz Lang klasiği Metropolis’in çağdaş sürümü gibiydi. Yine çok tartışılan video, 800.000 $ ile o dönemde çekilen en pahalı müzik videolarından biri olma özelliğini taşıyordu. Express Yourself, Cherish ve Keep It Together şarkıları bir numara oldu. Bu arada Shangai Suprise ve Who’s That Girl filmlerininde sergilediği oyunculuğun, eleştirmenlerden olumsuz yorumlar alması, Madonna’nın sinemaya olan arasını açmadı. Sanatçı, ünlü çizgiroman kahramanı Dick Tracy’nin sinemaya uyarlanan dev bütçeli sürümünde bir gece klübü şarkıcısı olan Breathless Mahoney karakterinin kendisi için biçilmiş kaftan olduğunu düşünüyordu. 35.000 $’lık çok düşük bir ücret karşılığında bile olsa bu rolü kapmak için elinden geleni yaptı ve nihayetinde Warren Beatty ile kamera karşısına geçti. Madonna Dick Tracy filminin film müziği albümü niteliği taşıyan I’m Breathless‘ı aynı dönemde piyasaya sürdü. Madonna’nın diğer albümlerinin aksine tam bir konsept albümü özelliği çizen albüm, 30’lı ve 40’lı yılların caz tınılarını taşıyordu.

Madonna- Vogue 1990
“Madonna Vogue klibin bir sahnesinde giydiği ince yarı şeffaf – çiçekli bluzun içinde Madonna’nın göğüsleri açıkça görülmektedir. MTV bu sahneyi tamamen silmek istemiştir, ancak Madonna reddetmiştir. Bunun üzerine video olduğu gibi yayınlanmıştır.”

Albümden çıkan ilk tekli Vogue çok büyük bir başarı göstererek onlarca ülkenin müzik listesinin zirvesinde yer aldı. Sooner or Later ise aynı yıl Oscar’a aday gösterildi ve bestecisi Stephen Sondheim’e Orijinal Şarkı kategorisinde Oscar kazandırmayı başardı. 1991 Oscar Töreni’ne Michael Jackson’la katılan Madonna, sahne alarak şarkıyı seslendirdi. Madonna’nın ilk derleme albümü olan Immaculate Collection, kariyerinin ilk 10 yılının özeti olan 15 efsane parçayı ve 2 yeni şarkıyı içermekteydi. Justify My Lovebu şarkılardan ilkiydi. Justify My Love” şarkısının teklisi video-tekli olarak satışa sunuldu ve tüm zamanların en çok satan videosu oldu. Ancak video içerdiği sevişme, çıplaklık ve sado-mazoşist görüntüleriyle olumsuz yorumlar aldı. The Immaculate Collection albümünün kapağı ve ismi, o dönemden hemen önce Papa tarafından dinden çıkarılması, konserlerinin boykot edilmesi gibi olaylardan dolayı İncil’deki “Immaculate Conception”a ithafen konmuştur ve kitapçığında “Papa’ya, ilahi ilham kaynağıma..” demiştir. Albüm 26 milyon gibi bir satış rakamıyla, haftalarca albüm listelerinde zirvede kaldı.

“Madonna Blond Ambition turnesinde Like a Virgin performansı esnasında mastürbasyon yapması Toronto’da polis ile karşı karşıya gelmesine sebep oldu. Toronto polisi Madonna’yı tutuklamak istedi.”
Madonna Mtv Vma'da Vogue performansını sergilerken.
* Madonna Mtv Vma’da Vogue performansını sergilerken…

Madonna’nın Blond Ambition Dünya Turu, 1990’de başladı. Turne için 18 tır dolusu malzeme kullandı. Turnede 170 kişilik teknik kadro görev aldı. 27 şehir, 3 kıtayı kapsayan konserler Nisan 1990’da Japonya’da başladı. Madonna bu turne için: Gücümün yettiği her tabuyu yıkacağım şeklinde bir beyanat verdi. Konser biletleri piyasaya çıktığı ilk günlerde tükendi. Sahne kostümleri Madonna’nın yakın arkadaşı ünlü Fransız modacı Jean-Paul Gaultier’ce tasarlandı. Ünlü koni göğüslü korselerini bu turne kapsamında giydi. Gösteriler, çoğu kesime göre eğlenceli olduğu kadar tahrik ediciydi. Madonna’nın Like a Virgin performansı esnasında mastürbasyon yapması yine ortalığı karıştırdı. Turne çerçevesinde Toronto’da vereceği konserden önce polis Madonna’yı uyardı. Seksi sahne şovunu yapması durumunda tutuklanacağı bildirildi. Madonna ” İfade özgürlüğümü kısıtlayamazsınız” dedi ve konsere çıktı. Toronto da özgür seksten sebeblendi.  Turnenin Houston’daki performansı canlı olarak HBO’da yayınlandı ve büyük bir izlenme elde ederek tüm zamanların en çok izlenen konser yayını oldu. Turne, yönetmen Alek Kesishyan tarafından filme alındı ve In Bed With Madonna adıyla yayımlandı. Turne esnasında dansçılarıyla ilişkileri, kendi dünyası, özel hayatı filmin konusunu teşkil etmiştir. Filmdeki bazı sahneler yine olay yaratmıştır. “Pussy Rules The World” 1991’de gösterime girdi. Madonna’nın altına imza attığı işler artık kıyametle aynı anlama geliyordu bazıları için. Zira popüler kültür oyununun en acımasız kurallarını koyuyordu ortaya Madonna, Belgeselin bir bölümünde kendi çekilinde ki otobüsün ne anlama geldiği soruldu; postarın cevabı ise ” Pussy rules the world” oldu. Yani “Dünyada kuralları kedi koyar.” Oysa “pussy” kelimesi İnglizce argoda vajina anlamına geliyordu. Yani ” Dünya kurallarını vajina koyar”

1992’de Madonna, Warner Bros. ile 60.000.000 $’lık bir anlaşma imzaladı. Biraz olsun durulmak yerine daha da iddalı ve ses getiren olaylara imza atmayı hedefleyen Madonna’nın 92’deki ilk vukuatı ünlü modacı Jean Paul Gaultier’in bir defilesinde podyuma çıkması oldu. Yardım amaçlı defileye top modeller ve diğer birçok ünlü katılmıştı. Kendisi için Gaultier tarafından özel olarak hazırlanan ve göğüslerini tamamen açıkta bırakan söz konusu kreasyon defileye damgasını vurdu. Bu olay Madonna’nın ilerleyen aylarda daha büyük bombalara imza atacağının işaretlerini veriyordu.

Madonna'nın cüretkar pozlar verdiği The Sex Book kitabı
* Madonna’nın cüretkar pozlar verdiği The Sex Book kitabı…

 Madonna yeni bir tekli, video ve albümle geri döndü. Erotica isimli bu albüm önceki çalışmaları kadar başarılı bir satış grafiği çizemedi fakat albümle aynı adı taşıyan ilk tekli Erotica fazlasıyla ses getirmeyi başardı. Çıplaklık gibi cinsel imgeler içeren video Justify My Love  Televizyon kanallarında yayından kaldırıldı. ‘Erotica’ videosunun görüntüleri oldukça olaylıydı. Madonna’nın çıplak pozlarını içeren Sex isimli kitabı Erotica albümünün piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra yayımlandı. 

Madonna’nın en büyük sansasyonu olarak kabul edilen kitap 128 sayfadan oluşuyordu. Madonna”Sex” adlı kitapta yedi yıl öncesinin almaktan çekinmedi. Popüler olmanın hafifliğini yaşarken toyluk zamanında çekilen fotoğrafların ve filmlerinin yayınlanmasını engellemeyen Madonna, bu kez daha cüretkar pozları kendi kitabı için, Isabella Roseelini, Naomi Campbell ve Vanillla Ice gibi isimlerin dahil olduğu ünlülerle birlite veriyordu. Bu kitap hem geçmişiyle hesaplaşıyor, hem de kültürel varlığının ve öneminin altını çiziyordu. Dünyanın seks işleri artık Madonna’dan soruluyordu.

Madonna “Erotica albümü için yaptığı anlaşmayla Maverick adlı müzik şirketinin de sahibi oldu. Bir zamanlar peşinden koştuğu yapımcıların yerinden kendini vardı artık.

Sex ile gündemi fazlasıyla meşgul eden Madonna aynı yıl William Dafoe ile birlikte Body of Evidence adlı film için kamera karşısına geçti. Bu film 2.500.000 $ ile Madonna’nın en yüksek ücret aldığı filmdir. Bu sıralarda Erotica albümünden Deeper and Deeper, Bad Girl, Fever, Rain ve Bye Bye Baby teklilerini yayımlayan Madonna, 1993 yılı sonlarında gösteri dünyasına geri dönmeye karar verdi. İngiltere’den başlayan ve Madonna’nın en kapsamlı dünya turnesi olması özelliğini taşıyan The Girlie Show Tour, bir önceki turnesi ile çok ileri gittiğini düşünenlere cevap niteliği taşıyordu. Bu turnede sahnede sado-mazoşist gösterilerden, transvestisizm ve BDSM’lere, eşcinsel bayrak ve imgelerden, her türlü cinsel imgeye yer veren Madonna, bu gösterisi ile gay ve lezbiyen dernekleri tarafından “Yılın Kadını” seçildi. Bu sırada Madonna 1994’te With Honors adlı filmin müzikleri için I’ll Remember adlı teklisini yayımladı. Bu şarkı Amerikan listelerinde 2 numaraya kadar çıktı.

1994, Madonna’nın hayatının enterasan yıllarından biri oldu. Manhattan’daki Central Park’ta jogging yaparken yanına yaklaşan bisikletli bir genç adam Madonna’ya, eskilerin deyimiyle, “arkadaşlık” teklif etti. Carlos Leon usulca ” merbaha” dedi ve bu “merhaba”yla başlayan dostluk, bir süre sonra aşka dönüştü. Jimnastik hocası Leon ve Madonna hemen her yerde beraberlerdi. Ekim 1994’te yeni Madonna albümü Bedtime Stories piyasaya sürüldü. Madonna bu albümde tarz olarak Erotica’daki cüretkarlıktan biraz daha uzaklaşıp R&B tonlarına girdi. Cinsellikten çok, aşka ve duygulara dayanan albümde Madonna, Nellee Hooper ve Babyface gibi isimlerle çalıştı. Albüme ismini veren parça Bedtime Story ise İzlandalı sanatçı Björk tarafından kaleme alındı. Madonna, bu albümde yer alan ve sonradan albümün dördüncü teklisi olarak yayımlanan Human Nature adlı şarkıda Erotica ve öncesinde yaptığı aşırılıklardan pişman olmadığını belirterek; “Üzgün değilim, bu insan doğası. Oh, seksten bahsedemeyeceğimin farkında değildim. Kendini ifade et, kasma.“şeklindeki sözlere yer verdi. Madonna yılı kapatmadan önce kadrosunda Robert Rodriguez ve Quentin Tarantino gibi yönetmenlerinde yer aldığı 4 Rooms adlı filmin Allison Anders tarafından yönetilen ilk bölümü ‘The Missing Ingredient’ için çalışmaya başladı. Film 1996’da dünya çapında gösterime girdi. 1995’te Madonna Bedtime Story teklisinin videosu için Mark Romanek ile anlaştı. Madonna’nın rüyalarından esinlenerek yapılan video, dünyanın en pahalı videolarından biri olarak tarihe geçti. Klip için 5 milyon dolar harcandı. Albümden çıkan diğer bir hit Take A Bow”  yedi hafta boyunca  listelerde 1 numaradan düşmedi.

Madonna Bedtime Story parçasını 1995 yılında Brit Ödüllerinde seslendirdi.
Madonna Bedtime Story parçasını 1995 yılında Brit Ödüllerinde seslendirdi.

Madonna, Kasım 1995’te ise Something To Remember adlı, sadece eski ballad şarkılardan oluşan toplama albümünü piyasaya sürdü. Madonna dönemin yıldız basketbolcularından Dennis Rodman ile yaşadığı kısa süreli ilişki de bu yıla denk gelmektedir. İlişki hakkında yürütülen yorumlar ise en çok Dennis Rodman’ın yayımladığı kitaptan sonra Madonna’yı endişelendirdi. Rodman, Madonna’nın kendisinden çocuk istediğini belirttiği yazıları ve ilişkilerine dair daha birçok detayı gözler önüne sermişti. Madonna yine aynı yıl Tupac Shakur ile de ilişki içinde olduklarını beyan etti.

“Madonna, Evita filminde Arjantin eski başkanı Juan Peron’un karısı Evita’yı canlandırdı.”

Henüz Bedtime Stories albümünün promosyonu devam ederken Madonna Eva Peron’un hayat hikâyesinin müzikal olarak sinemaya uyarlanacağı haberini almıştı. Bu yapımda yer almayı çok isteyen Madonna’nın Eva Peron rolünü alabilmek için çok uğraştığı bilinmektedir. Madonna, Alan Parker yönetimindeki Evita filminde Arjantin eski başkanı Juan Peron’un karısı Evita’yı canlandıracaktı.

“Madonna ve Antonio Banderas Evita filminde beraber başrolu paylaştılar.”

Madonna bu filmden tam bir milyon dolar alarak başrolde Eve Peron canlandırdı. Arjantin halkı Eve Peron gibi azizleştirdiği bir kadının, Madonna gibi seks sembolü haline gelmiş bir kadın tarafından canlandırılmasını istemiyordu. Bu arada hayat ona yeni bir rol yüklüyordu:  Çekimlerin devam ettiği sırada Madonna, iki yıl önce New York’ta tanıştığı ve daha sonrasında kendisine spor hocalığı yapmaya başlayan Carlos Leon’dan hamile kaldığını farketti. Evita’nın çekimleri devam ettiği için söz konusu olayı ilk etapta gizli tutmaya karar verdi. Film tamamlanır tamamlanmaz ise basın sözcüsü Liz Rosenberg Madonna’nın bir bebek beklediğini açıkladı.

* Madonna ve kızı Lola…

14 Ekim 1996’da  Madonna’nın kızı “Lourdes Lola Maria Ciccone Lean” dünyaya gözlerini açtı. Madonna daha önce yüklenmediği bir görev karşısındaydı: Annelik !

“Madonna Evita’daki rölü ile Altın Küre Ödülleri’nde En iyi kadın oyuncu ödülünü aldı.”

 Aynı dönemde Evita film müziği albümü de piyasaya sürüldü. Albüm dünya çapında başarı kazanan “Don’t Cry for Me Argentina” şarkısının yanı sıra özel olarak film için yazılan ve bestelenen You Must Love Me adlı şarkıyıda içeriyordu. Evita 1997’de pek çok dalda aday gösterildiği Altın Küre Ödülleri’nden tek bir ödülle geri döndü. Madonna en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görülmüştü. Filmin orijinal şarkısı You Must Love Me ise aynı yıl Oscar almayı başardı. Madonna Evita sonrasında bir süreliğine ortalıklarda görünmeyip 1997’yi film, albüm ya da turne olaylarına girmeden sessiz bir şekilde geçirme kararı aldı.

Madonna kızı Lola ile birlikte vakit geçirerek ve böylelikle şatafatlı hayatından biraz da olsa bir dönem uzak durdu. Madonna bu sırada Lola’nın babası Carlos Leon ile de yollarını ayırmaya karar verdi. Madonna’nın, mistik Yahudi öğretisi Kabbala’ya yoğunlaşması Lola’nın doğumundan hemen sonraki bu inzivaya çekiliş dönemine denk gelir. 1996’da  Madonna kendini spiritüalizme verdi. Üç- dört yıl öncesinin seks sembolü artık anne olmanın ağırlığıyla felsefik olarak kendini geliştirmenin, ruhunun derinliklerine İbrani mistisizi kabala ile inmenin peşindeydi.

Tüm bu ilgi alanları, 1998 yılına çıkan “Ray of light albümünde kendini göstecekti. Bu albümde Madonna William Orbit ile çalışma başladı. Ortaya çıkan albüm, elektronik müzik, tekno ve trip-hop akımlarından oluşan bu albüm 90’lı yıllara egemen olan dans pop sound’unda aşılması anlamına geliyordu. Albümün müziksel tınısı o güne kadar yapılmış Madonna albümlerinden farklı olmasına rağmen, denenmemiş olması ve bir o kadarda müzikal değerinin olması nedeni ile Madonna’ya müzikal anlamda büyük saygınlık kazandırdı.

Ray of Light eleştirmenlerden olağan üstü olumlu tepkiler aldı. Dergiler ve ünlü müzik eleştirmenleri “Bu kadın asla ölmeyecek” başlıklı yazılar yazdı. Albüm Madonna’nın  değişen yüzünü ve iç dünyasını yansıtıyordu. Albümden ilk önce Frozen yayımlandı.  Ardından Ray of Light, Drowned World/Substitute for Love, The Power of Good-bye ve Nothing Really Mattersadlı tekliler yayımlandı.

Madonna Mtv Vma 1998'de sahne aldı.
Madonna Mtv Vma 1998’de sahne aldı.
Madonna 1999 yılında 4 grammy aldı.
“Madonna 1999 yılında 4 tane grammy aldı.”

Ray of Light’ın videosu da çıktığı yıl MTV’de “Yılın Videosu” seçildi ve Microsoft’un kampanyalarında arkaplan müziği olarak kullanıldı. 1999’da Madonna’nın kariyerinde bir ilk gerçekleşti ve aday gösterildiği Grammy kategorilerinden 4’ünü toplamayı başaran Madonna, geyşa imajıyla sahne aldığı törende Nothing Really Matters adlı şarkısını seslendirdi. Haziranda İngiliz aktör Rupert Everett ile birlikte rol aldıkları The Next Best Thing adlı filmin çekimlerine başlayan Madonna, 1999 yılını Austin Powers: The Spy Who Shagged Me filmi için kaydettiği ‘Beautiful Stranger’ şarkısıyla kapattı. Bu albüm ile Madonna’ yepyeni bir hayran kuşağı kazandırmıştır.

Madonna, yeni albümünün kayıtlarına başlamak için 2000’de Londra’ya gitti. Bu çalışma sırasında bir kez daha hamile kaldı Madonna… Bu kez çocuğun babası Brad Pitt’in başrolü oynadığı Snatch (Kapışma) adli filmin İngiliz yönetmeni Guy Ritch’ydi. Evita‘dan sonra The Next Best Thing filminde de yer alan sanatçı ne yazık ki, gişelerde düşük gelir elde etti. Fakat film için seslendirği Don McLean şarkısı olan American Pie ile Avrupa listelerinde zirveye yerleşti. Bu süreçte yeni albümü üzerine yoğunlaştı. 8. albümü olan Music, house ve dance-pop tınıları içeriyordu. Albümün aynı adı taşıyan teklisi Music, tüm dünya çapında büyük etki bıraktı ve başta Amerikan listeleri olmak üzere zirveye yerleşti. Şarkının etkisi, albümü de etkiledi ve albüm çoğu listenin zirvesine oturdu.

The Next Best Thing filminde Madonna başrolünü ünlü oyunucu Rupert Everett ile paylaştı.
“The Next Best Thing filminde Madonna başrolünü ünlü oyunucu Rupert Everett ile paylaştı.”

İkinci tekli Don’t Tell Me, ilk tekli gibi büyük bir başarı gösterdi. Albümden yayımlanan üçüncü tekli What It Feels Like for a Girl, şiddete yönelik içeriği sebebiyle MTV tarafından yasaklandı. Çareyi DVD Tekli olarak yayımlamakta bulan Warner Bros, yine büyük başarı kazandı. What It Feels Like for a Girl, Tüm zamanların en çok satan DVD-teklisi oldu. MTV yasağı bile, Madonna’nın listelerde zirveye çıkmasına engel olmadı. Music albümü, yayımlandığı yılın sonunda 15 milyonluk satış gerçekleştirerek yılın en çok satan albümlerinde birisi oldu.

Madonna'nın oğlu Rocco
* Madonna’nın oğlu Rocco…

11 Ağustos 2000’de Madonna oğlu Rocco’yu Los Angeles’ta dünyaya getirdi. 22 Aralık 2000’de Madonna ve Ritchie İskoçya’da evlendi. 2000 yılında Guinness Rekorları, Madonna’yı “Tüm zamanların en başarılı solo kadın sanatçısı” olarak tarihe geçirdi.

2002 yılında Madonna eşinin yönetmenliğini üstlendiği Swept Away filminde oynadı.
“2002 yılında Madonna eşinin yönetmenliğini üstlendiği Swept Away filminde oynadı.”
Madonna 20. Bond filmi olan Die Another Dayin soundtrack için seslendirdiği tekli ile büyük bir ses getirdi. Madonna ayrıca bu filmde ufak bir rol de yer aldı.
“Madonna 20. Bond filmi olan Die Another Dayin soundtrack için seslendirdiği tekli ile büyük bir ses getirdi. Madonna ayrıca bu filmde ufak bir rol de yer aldı.”

“Madonna kendini anneliğe verir” diye düşünüğü sırada 2002’nin son ayların da, Irak-ABD gerginliği doruk noktasına ulaşmışken Madonna “American Life” adlı albümünü çıkardı. Albüm, bir zamanlar ifade ve seks özgürlüğü isteyen bir Amerikan vatandaşının demokratik kurallar çerçevesindeki sistem eleştirisiydi adeta. İki çocuklu 46 yaşındaki, Madonna bu kez popüler kültürün maskesini savaş yoluyla takıyor ve dinleyicilerini bir kez daha hayatı ve kuralları sorgulamaya çağırıyordu. Madonna, ABD Başkanı George Bush’u hedef alan şarkı sözleri ve videosu ile gündeme geldi. Madonna, Amerikan-Irak Savaşı’ndan önce çektiği videoda savaş görüntüleri kullanarak, savaş karşıtı mesaj verirken, Bush ve Saddam da videoda alay edici şekilde kullanıldı. Savaştan önce çekilen video ise, yayımlandığı ilk günde gösterimi durduruldu. Ama bu kez, videonun gösterimini Madonna durdurdu. Sözlerinin ve vermek istediği iletinin savaşta olan askerlerin ruh sağlığını kötü etkileyeceğini düşünen Madonna, şarkı için tamamen farklı bir video çekti. Fakat, ABD Başkanı Bush’u ve amerikan rüyasını eleştiren Madonna, radyolarda boykot edildi. Başkan Bush’un, Amerikan radyolarının bağlı olduğu Clear Channel’a Madonna şarkılarını çalmamamaları için direktif verdiği iddia edildi. Bu sebeple, Madonna’nın American Life albümündeki şarkıları çalmayan radyolar, sanatçının ABD’de ticari hayal kırıklığı yaşamasına sebep oldu. Madonna boykotlara karşı aşağıdaki demeci verdi;

Kendimi birçok sebepten dolayı Amerikan vatandaşı olarak şanslı hissediyorum. -Bunlardan birisi başta iş hayatım olmak üzere, kendimi özgürce ifade edebilme hakkına sahip olmamdır.- Yakında gelecek olan video-klibim “American Life” hakkında şikayetlerin olmasını anlıyorum. Çoğuna göre yanlış bunlar. Ben bir Bush karşıtı, Irak veya barış yandaşı değilim. Sadece kendi kültürümüzün ve değerlerimizin nasıl aldatmaca içinde olduğunu ve insanların “Amerikan Rüyası” olarak neye inandığını anlatan bir şarkı yazdım ve video çektim. -Bir sanatçı olarak, bunun düşünmeye ve diyalog kurmaya neden olmasını umuyorum. Kimseden benimle aynı düşünceleri paylaşmasını beklemiyorum. Kendimi açıklayabildiğim ve bu özgürlüğe sahip olduğum için gururluyum ve bu benim ülkemle nasıl gurur duyduğumu gösterir.

Bu sıralarda Madonna sırasıyla Hollywood, Nothing Fails ve Love Profusion adlı diğer teklilerini yayımladı. Bu üç tekli de Amerikan listelerinde yer almadı ancak Avrupa listelerinde ilk 10’a girdi. Buna karşılık albüm, Amerika ve İngiltere gibi ülkeler başta olmak üzere birçok ülkenin albüm satış listelerinde birinci sıraya yerleşti. Tüm bu çalışmaların arasında Madonna, Britney Spears,Christina Aguilera ve Missy Elliott ile beraber MTV Video Müzik Ödülleri’ne katıldı. Madonna’nın gösterinin ortasında Britney Spears ve Christina Aguilera ile öpüşmesi olay yarattı.

Madonna Britney Spears dudaklarından öperken.
Madonna Britney Spears dudaklarından öperken.

Dünya basını bu olaya geniş yer verdi ve olay uzun süre gündemde kaldı. Madonna olaydan sonra Britney Spears ile Me Against the Music adlı şarkıda düet yaptı. Aynı içinde Madonna çocuk kitapları yazarak karşımıza çıktı.  Madonna, 2004 yılında yeni bir dünya turnesine çıkacağını duyurdu. American Life albümü ile ABD’de boykot edilen Madonna ise, en çok ABD’de konser verdi.

Ağustos 2005’te doğum gününde attan düşen Madonna’nın, köprücük kemiğini, 3 kaburga kemiğini ve elini kırdı. Uzun yıllardır yoga yapan Madonna kısa  iyileşerek eski formuna döndü. Kasım 2005’te yeni albümünden ilk şarkısı Hung Up’ı piyasa çıkaran Madonna müzik listelerinde kayda değer başarılar gösterdi. 45 ülkenin satış listesinde zirveye yerleşen Hung Up, Guinness Rekorları’nda “En fazla ülkede #1 olan tekli” sıfatıyla tarihe geçti. Madonna, 14 Kasım’da Confessions on a Dance Floor adlı albümünü piyasaya çıkardı. Albüm, ABD’de dahil olmak üzere 41 ülkenin albüm satış listesinde zirveye yerleşti ve dünya rekoru kırdı. Albümden çıkan  hitlerden Sorry, Get together ve Jump listelerde başarılı grafikler çizdi.

Madonna Confessions turu kapsamında Rusya'nın başkenti Moskova'da çarmıha gerilerek şarkı söylemesi radikal Ortodoksları kızdırdı. Ortodokslar konserde "Madonna evine dön" yazılı balonlar uçurdu. Rusya'da Madonna'ya yönelik tehditlerin artması sebebiyle stadyumda 7 bin polis görev aldı.
Madonna Confessions turu kapsamında Rusya’nın başkenti Moskova’da çarmıha gerilerek şarkı söylemesi radikal Ortodoksları kızdırdı. Ortodokslar konserde “Madonna evine dön” yazılı balonlar uçurdu. Rusya’da Madonna’ya yönelik tehditlerin artması sebebiyle stadyumda 7 bin polis görev aldı.

21 Mayıs 2006’da başladığı Confessions turnesiyle gündeme oturdu. Madonna, şovuna eklediği bir bölüm Katolik dünyasını ayağa kaldırdı. Şov sırasında Hazreti İsa’nın çarmıha gerilişini canlandıran Madonna bir anda eleştirilerin odak noktasına yerleşti. 18 sene sonra Vatikan, Madonna’yı tekrar aforoz etmek istedi. Ekim 2006’da Madonna, bir yetimhanenin açılmasına yardım etmek üzere Afrika ülkesi Malavi’ye gitti. Gezi sırasında Madonna, David isimli zenci bir çocuğu evlat edindi.

Madonna 2007 yılında kayıtlarına başladığı yeni albümü Hard Candy’de Justin Timberlake, Timbaland, Pharrell Williams, Kanye West ve Nate Danja Hills gibi ünlü isimlerle çalıştı.  Madonna 29 Nisan 2008’de yayımladığı albümünün Warner Bros. adına kaydettiği son albüm olduğunu ve bir daha Warner ile albüm çıkarmayacağını açıkladı. Madonna İlk tekli olan Justin Timberlake destekli 4 Minutes, parçası ile çıkış yaptı. Bu parça dünya listelerini alt üst etti.  Madonna, Elvis Presley’in 36 “Top 10” teklilik rekorunu egale etti. Böylece Madonna ABD’nin en çok “Top 10” teklisine sahip sanatçısı oldu.

Guy Ritchie ve Madonna çifti 2 Ocak 2009 tarihinde boşandı. Boşanma tazminatı olarak Madonna, eşi Guy Ritchie’ye 92 milyon dolar ödedi. Madonna Sticky & Sweet turnesiyle 85 şovla 408 milyon dolar kazanarak bir solo sanatçı tarafından tüm zamanların en çok kazanan turnesi rekorunu kırdı ve tarihin en başarılı ikinci turnesi unvanını kazandı.

2009 yılında üçüncü derleme albümü olan Celebration‘ı yayımlayan Madonna, bu albümle beraber Warner Bros. Records ile yaptığı çalışmalara nokta koydu. Madonna “Warner Bros. Records” ile yapmış olduğu albüm sözleşmesinin bitiminden sonra müzik tarihinde daha önce görülmemiş bir anlaşma yaptı. Live Nation ile anlaşma yapan Madonna 120 milyon dolar aldı. Aynı yıl içersinde Madonna Malavi’deki bir yetimhaneden ikinci bir çocuk daha  evlat edindi. Madonna, evlat edindiği Malavili 14 aylık Mercy James adlı kız çocuğu idi.

2010 yılına geldiğimizde Madonna yönetmenliğe soyunarak,  Kral 3. Edward’ın Amerikalı boşanmış Wallis Simpson’na olan aşkı yüzünden tahtından vazgeçtiğini konu alan W.E isimli  filmini çekmek için kolları sıvadı. Bu sırada Madonna Amerika’nın en büyük departman mağazalar zinciri Macy’s için kızı Lourdes ile birlikle genç kızlara yönelik kıyafetler tasarladı. Material Girl ismini taşıyan ve de tamamen genç kızlara hitap eden koleksiyon Madonna’nın 80lerdeki kıyafetlerinden esinlenerek tasarlandı. Ekim 2010’da Madonna, Hard Candy adlı fitness zinciri kuracağını duyurdu. Fitness zincirin ilk ayağı Mexico City’de açıldı. 2011’in son aylarında Madonna yönetmenliğini yaptığı W.E filmini tamamladığını açıkladı ve filmin ilk gösterimi Venedik film festivalinde gerçekleşti.

W.E'nin soundtrack şarkılarından Madonna'nın seslendirdiği "Masterpiece" adlı şarkı 15 Ocak 2012'deki 69.Altın Küre Ödülleri'nde "Best Orjinal Song" katagorisinde ödül aldı.
W.E’nin soundtrack şarkılarından Madonna’nın seslendirdiği “Masterpiece” adlı şarkı 15 Ocak 2012’deki 69.Altın Küre Ödülleri’nde “Best Orjinal Song” katagorisinde ödül aldı.
Madonna yeni albümünü MDNA'yı çıkarmadan önce Aralık 2011'de Indianapolis'teki Lucas Oil Stadium'da Super Bowl XLVI'in devre arası gösterisinde performans sergiledi. Madonna'nın bu performansı A.B.D' de 114 milyon izleyiciyle tüm zamanların en çok izlenen Super Bowl devre arası gösterisi rekorunu kırdı.
Madonna yeni albümünü MDNA’yı çıkarmadan önce Aralık 2011’de Indianapolis’teki Lucas Oil Stadium’da Super Bowl XLVI’in devre arası gösterisinde performans sergiledi. Madonna’nın bu performansı A.B.D’ de 114 milyon izleyiciyle tüm zamanların en çok izlenen Super Bowl devre arası gösterisi rekorunu kırdı.

Madonna yeni albümünün ilk single’ı “Give Me All Your Luvin'” 3 Şubat 2012’de yayınlandı. Bu single Madonna’nın Billboard Hot 100 listesindeki otuz sekizinci ilk ona giren single’ı oldu.

Madonna MDNA albümde Alle Benassi, Benny Benassi, Demolition Crew, Free School, Michael Malih, Indiigo, William Orbit ve Martin Solveig gibi yapımcılarla çalıştı. Albümün ikinci single’ı “Girl Gone Wild” 2 Mart 2012’de yayınladı. Şehvet, eşcinsellik, çıplaklık gibi temaları bulunduran şarkının klibi Youtube’da yayınlanmış versiyonu birçok video izleyicisi tarafından uygunsuz olarak işaretledi. Bunun üzerine Youtube 21 Mart 2012 tarihinde video izlenme yaşını 18 yaş üzeri izleyici kitlesi olarak değiştirdi. Mayıs aylarında doğru Madonna albümü ile aynı ismi taşıyan MDNA turnesine çıktı.  88 konser ile toplam 305 milyon dolarlık gelir elde eden Madonna aynı yıl içinde 2012 yılının en büyük turnesini gerçekleştirmiş oldu.

madonnaturkiye
© Copyright 2010 – 2016
Sitemizde yayınlanan içerik, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

MADONNA BİYOGRAFİSİ

KAYNAKLAR

wikipedia.org
madonna.com
madonnarama.com

Rolling Stones
The Sun
Billboard
TIME
Haftalık
DVD Klasikler

MTV
NTV
NBC
BBC News

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın