8 MADONNATURKIYE GIZLILIK

GİZLİLİK KURALLARI

madonnaturkiye web sitesinin tüm hakları madonnaturkiye.com‘a aittir. madonnaturk web sitesine  https://madonnaturkiye.com/  https://www.facebook.com/MDNATR web adresinden ulaşılmaktadır.

SİTEYİ KULLANMA YÜKÜMLÜLÜKLERİ

1.İnternet sitelerindeki web sayfalarının oluşturulmasında fiziksel emek ve zaman harcanması dışında zihinsel emek bulunduğu da yasa çerçevesinde net olarak belirtilmiştir. Bu durumda internet sayfamız Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu dahilindeki 1. maddede belirtilen şartları taşır ve “eser sahibinin hususiyetini taşıması” sayesinde diğer eserler kapsamından ayrı tutulsa bile yasadaki tüm şartlardan faydalanması doğal bir hal almıştır.

2. Burada koruma kapsamında olan sadece içerik olmamakta, grafik tasarım da koruma kapsamına alınmaktadır. Bunun yanısıra eser, bir endüstriyel tasarım olarak da değerlendirilebilir haldeyse Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu dışındaki ilgili kanunlar tarafından da koruma altına alınmaktadır.

3. Bu internet sitesinde sadece içerik değil, bilgisayar yazılımı (HTML kaynak kodları da yasa dahilinde yazılım olarak nitelendirilmektedir) resim ve grafik tasarım eserleri yer almaktadır. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 2/1 nolu maddesinde “her biçim altında ifade edilen bilgisayar programları ve bir sonraki aşamada program sonucunu doğurması koşuluyla bunların hazırlık tasarımları” şeklinde yer alan ifade sayesinde HTML kodlar da “eser” olarak kabul görmektedir.

4. Daha önce hiç bir şekilde yayınlanmamış ve sahibi dışında sınırlı halde bir kaç kişinin bilgisinde olan bir eser (veritabanı ve site de dahil olmak üzere) internet üzerinde yayınlandığı hal hukuken “umuma arz” olarak değerlendirilmektedir ve umuma arz hakkı tamamen eser sahibine ait olmaktadır. Bu yazıyı biz bir internet sitesinde paylaştığımız an bu hukuken “umuma arz” dır. Yani yazıyı “Yayımla” dediğimizde biz eser sahibi olarak değerlendirilir ve eserimizi umuma arz etmiş sayılırız.

5. Bir eserimizi bizim onayımız olmadan internette yayınlamak sizi cezai yaptırımlarla karşı karşıya bırakır. Bu eser bir kitap, görsel veya video şeklinde yayınlandığında da aynı durum geçerlidir. Yani bir yazının ekran görüntüsünü yayınlamak bile hukuken sorun olarak görülebilmektedir.

6. Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 52. maddesinde eseri sunmak ve eseri yayınlamak hakkı sadece eser sahibine verilmiş ve bu hakkı sadece yazılı bir sözleşme ile bir başka şahıs veya kuruluşa (sözleşme maddeleri içeriğine göre oluşacak şartlarla) vermesi belirtilmiştir.

7.Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 52. maddesinde eseri sunmak ve eseri yayınlamak hakkı sadece eser sahibine verilmiş ve bu hakkı sadece yazılı bir sözleşme ile bir başka şahıs veya kuruluşa (sözleşme maddeleri içeriğine göre oluşacak şartlarla) vermesi belirtilmiştir.

8. www.madonnaturkiye.com kullanıcıya siteye mesaj, yorum, dosya, belge, içerik yükleme imkanı sunabilir. Üye ve kullanıcıların sitede beyan edeceği her türlü fikir ve düşünce tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar. Sitede siyasi ve felsefi propaganda amaçlı görüş ve bildiri yayınlanamaz. Toplumun zararına olabilecek ya da genel ahlaka ve yasalara aykırı herhangi bir amaç güden etkinlik ve telkinlerde bulunulamaz. Belli bir politik görüşü destekleyici, hakaret, tehdit, taciz amacı taşıyan söz ve tasarruflarda bulunulamaz.

UYGULANACAK HUKUK

www.madonnaturkiye.com Yönetimi yukarıda belirtilen koşulları dilediği her zaman geliştirebilir ve güncelleyebilir.

Üye ve kullanıcılar yukarıdaki hükümlerin tümünü okuduklarını ve içeriğinden haberdar olduklarını bilerek kabul ettiklerini beyan ederler.

madonnaturkiye

© Copyright 2010 – 2016
Sitemizde yayınlanan içerik, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın