2 I’m Breathless 

Madonna’ nın ikinci soundtrack  albümü olan I’m Breathless 22 Mayıs 1990 yılında Sire ve Warner Record tarafından piyasaya sürülmüştür.

Parça Listesi
1. He’s a Man
2. Sooner of Later
3. Hanky Panky
4. I’m Going Bananas
5. Cry Baby
6. Something To Remember
7. Back in Business
8. More
9. What Can You Lose
10. Now I’m Following You (part 1)
11. Now I’m Following You (part 2)
12. Vogue

ALBUM HAKKINDA BILGI

Albüm çıkış tarihi:

22 Mayıs 1990

Tür: Jazz, Swing

Süre: 00.45.08

Firma: Sire Record, Warner Bros

Prodüktör: Madonna, Patrick Leonard, Bill Bottrell, Kevin Gilbert, Shep Pettibone

Albüm Satışı: 7.000.000

SINGLES

Vogue

Madonna’nın kendisininde oynadığı Dick Tracy filminin I’m Breathless soundtrackinde yer alan ilk single’dır. Şarkı20 Mart 1990’da Sire Records tarafından piyasaya sürülmüştür.  14 Nisan’da Billboard Hot 100 listesine 39 numaradan giriş yapan Vogue, altıncı haftasında 1 numaraya yükseldi.

Hanky Panky

Şarkı, önceki tekli Vogue ve sonraki tekli Justify My Love gibi tartışmalara neden olmuştur. Özellikle cinsel içerikli sözleri ve imalı anlatımıyla, Hanky Panky, Madonna’nın sayısız olaylı çalışmasından biri haline gelmiştir. Şarkı ABD listelerinde 10 numaraya kadar ulaşmıştır.

ALBUMDEN CIKAN KLIPLER

Vogue

http://www.youtube.com/watch?v=GuJQSAiODqI

Klip 9-10 Şubat 1990 tarihinde, Burbank, Kaliforniya’daki Burbank stüdyolarında çekilmiştir. Vogue, Madonna’nın Like a Prayer’dan sonraki en iyi videosu olarak kabul edilmektedirSiyah ve beyaz olarak kayda alınan ve 1930’lu yılların Hollywood filmlerini andıran video için ünlü Art deco sanatçısı Tamara de Lempicka’nın eserleri kullanıldı ve bir Art Deco seti kuruldu. Birçok sahnede ünlü fotoğrafçı Horst P. Horst’nun ünlü eseri “Mainbocher Corset“i de içeren birçok fotoğraf yer almaktadır. Aynı zamanda videoda Marilyn Monroe, Veronica Lake ve Marlene Dietrich’in close-up tekniği ile filtrelenmiş bazı pozlarının portreleride görülmektedir.
Vogue klibinin siyah-beyaz görüntülerinden,Madonna diğer dansçılarla birlikte ünlü Vogue dansını yaparken

Klibin bir de sansür olayı vardır. Klibin ilk sahnelerinden birinde Madonna’nın giydiği ince yarı şeffaf – çiçekli bluzun içinde Madonna’nın göğüsleri açıkça görülmektedir (göğüs uçları tam olarak gözükmemektedir). MTV bu sahneyi tamamen silmek istemiştir, ancak Madonna reddetmiştir. Bunun üzerine video olduğu gibi yayınlanmıştır.

Videoda ona eşlik eden dansçılar ve vokalistler, aynı yılın ortalarında başlayacak olan Blond Ambition Tour’da Madonna’ya eşlik ettiler. Vogue videosunun koreografisi “Punk Ballerina” olarak anılan Karole Armitage tarafından hazırlandı. Video tüm dünyayla birlikte MTV’de 29 Mart 1990’da yayınlandı.