9 AMERİCAN LİFE

Madonna’ nın dokuzuncu stüdyo albümü olan American Life 22 Nisan 2003 yılında Maverick Records tarafından piyasaya sürülmüştür.

Parça Listesi
1. Amerikan Life
2. Hollywood
3. I’m So Stupid
4. Love Profusion
5. Nobody Knows Me
6. Nothing Fails
7. Invertion
8. X-Static Process
9. Mother and Father
10. Die Another Day
11. Easy Ride

ALBUM HAKKINDA BILGI

Albüm çıkış tarihi:

22 Nisan 2003

Kayıt: Haziran 2002 – Ocak 2003

Tür: Pop, Elektronik, Dans, Tekno, Aküstik

Süre: 00.49.39

Firma: Warner Bros, Maverick

Prodüktör: Madonna, Mirwais Ahmadzai, Mar “ Spike” Stent

Albüm Satışı: 5.000.000

SINGLES

American Life

Parça Madonna ve albümün büyük kısmının yapımcısı olan Mirwais Ahmadzaï tarafından yazıldı. Şarkı elektro-pop tarzındadır ve ayrıca bir kısmında Madonna’nın rap yaptığı bölüm bulunmaktadır. Şarkıda Madonna siyasi ve dini görüşlerden bahsetmektedir.

Hollywood

Şarkı her ne kadar dünyanın pek çok ülkesinde ilk 10 numaraya erişmiş olsa da, ABD’deki boykotlar nedeniyle Hollywood, ABD listeleri olan Billboard Hot 100’e girememiştir.

Nothing Fails

Şarkı, ABD’deki boykotların sürmesi nedeniyle, önceki tekli “Hollywood” gibi ABD listelerine girememiştir. Ancak şarkı yine de dünya çapında başarı yakalamıştır.Şarkı için herhangi bir video-klip çekilmemiştir. Ancak “Steven Klein” yönetiminde İsrail’de çekilecek bir video düşünülmüştür.

Love Profusion

ALBUMDEN CIKAN KLIPLER

American Life

Video güncelleniyor

Tartışmalı klip 6–7 Şubat 2003 tarihlerinde Los Angeles, Kaliforniya’da daha önce de Madonna’yla “Ray of Light” and “Music” kliplerinde çalışmış olan İsveçli yönetmen Jonas Åkerlund tarafından çekildi. Madonna klipte asker temalı bir defilede kadın ve erkek askerlerle birlikte görünüyor. Madonna  2000li yıllarda Die Another Day ve What It Feels Like for a Girl kliplerinde şiddet içerikli öğelere yer vermeden önce 80li ve 90lı yıllarda seks ve din temalı sansasyonel klipler yapmıştı. “American Life” içinse bunu başka bir boyuta taşıdı ve şavaş, siyaset ve Irak’ın işgalı konularına odaklandı.

Konsept ve genel bakış

Klip birçok erkek ve kadın mankenin asker kıyafetleri ile bir defilede görünmeleriyle başlıyor, arada Madonna siyah bir arkaplanın önünde şarkı söylüyor. İkinci kısımda şarkıcı bir tuvalette defileye girmek için hazırlanan dört kadınla görünüyor. İkinci nakaratta podyumda yürüyen Arap çocuklar asker modeler tarafından tartaklanıyor. Daha sonra Madonna ve grubu kızgın bir şekilde bir koridor boyunca yürüyorlar ve güvenlik kameralarının önünde dans ederken görünüyorlar. Rap bölümü başladığında Madonna bir Mini Cooper ile defileyi basıyor ve arabanın üstünde dans edip şarkı söylüyor. Daha sonra izleyicilere ve magazincilere tazyikli su sıkıyor. Araya savaş, açlık ölüm, patlama görüntüleri giriyor. Klibin sonuna doğru Madonna aracı izleyicilerin üzerine sürüyor ve bir el bombası atıyor. Orjinal versiyonda bomba George Bush’un eline düşüyor ve Bush bombayı çakmak gibi kullanarak sigarasını yakıyor.

Director’s cut versiyonunda ise klibin sonlarına doğru podyumda yaralı ve uzuvlarının bazıları kopmuş askerler görünüyor. Bu sırada savaş görüntüleri görülüyor ve izleyiciler gülüp alkışlıyor. En sonunda Madonna el bombasını atıyor ve bomba bu sefer George Bush’un eline değil podyumun ortasına düşüyor. Klip bombanın yakın çekim görüntüsü ve arkadaki büyük ekranda Madonna’nın kulaklarını tıkamış görüntüsüyle sona eriyor.

Eleştiriler ve tepkiler

Eleştirilerin en yoğun olduğu dönemde Madonna şu açıklamayı yaptı: “Amerikan vatandaşı olduğum için birçok nedenden şanslı hissediyorum. Bunlardan biri kendimi özgürce ifade edebilme hakkımın olması, özellikle de işimde. Medyada klibim ile ilgili olan haberlerin farkındayım, ki bunların çoğu yanlış. Ben Bush karşıtı değilim. Ben Irak yanlısı değilim. Ben barış yanlısıyım. Kültürümüz ve değerlerimiz hakkındaki duygularımı ifade eden ve birçok insana Amerikan rüyası yani mükemmel hayat olarak görünen bu konuda bir şarkı yazdım ve klip çektim. Bir sanatçı olarak umarım bu düşünmeye ve diyalog kurulmasına neden olur. Herkesin benim görüşüme katılmasını beklemiyorum. Düşüncelerimi ifade edebildiğim için minnettarım ve bu benim ülkemi onurlandırma şeklim.”[9]

Ülkenin o zaman içinde bulunduğu siyasi iklimden ötürü Madonna “ifade özgürlüğü” düşüncesinden vazgeçti. 1 Nisan 2003’te klip Avrupa, Avustralya ve Latin Amerika’da birkaç müzik kanalında yayımlandıktan bir gün sonra Madonna klibi geri çekti ve nedenini anlatan şu açıklamayı yaptı: “Yeni klibimi yayımlamamaya karar verdim. Savaş başlamadan önce çekilmişti ve şu anda yayımlamak için uygun olduğunu düşünmüyorum. Dünyanın içinde bulunduğu bu dönemden ve destekleyip dua ettiğim silahlı kuvvetlere olan duyarlılık ve saygımdan ötürü kimsenin klibin anlamının çarpıtılarak rencide olması riskini almak istemiyorum.”

Düzenlenmiş versiyon

İlk klip yayından kalktıktan sonra Madonna 16 Nisan 2003’te yeni bir klip yayımladı. Bu versiyonda Madonna ilk başta siyah bir fon önünde şarkıya başlıyor, daha sonra değişik ülkelerin bayraklarının önünde söylemeye devam ediyor. İlk önce İsveç bayrağı görünüyor, en son ise Amerika Birleşik Devletleri bayrağı. Klipte toplamda 165 ülke ve bölgenin bayrağı kullanılmıştır.

Hollywood

Şarkı için çekilen video-klip, “Jean-Baptiste Mondino” tarafından yönetilmiş ve çekilmiştir.

Love Profusion