1. MADONNA

1.STUDYO ALBUMLER

MADONNA

Madonna’ nın ilk stüdyo albümü olan Madonna 17 Temmuz 1983 yılında Sire Records tarafından piyasaya sürülmüştür. Bu albüm 2001 yılında yeniden düzenlenip bir daha basılmıştır.

Parça Listesi
1. Lucky Star
2. Boderline
3. Burning Up
4. I Know It
5. Holiday
6. Think of Me
7. Physical Attraction
8. Everbody
2001 yılında bonus olarak eklenen parçalar
9. Burning Up ( 12” versiyon )
10. Lucky Star(“New”Mix”)

ALBUM HAKKINDA BILGI

Albüm çıkış tarihleri:

27 Temmuz 1983 U.S

21 Mayıs 2001 ( Remastered )

Kayıt: 1982-1983, Sigma Sound Studios, New York

Tür: Dans-Pop, Pop rock, Dans, Post-disko, Disko

Süre: 00.40.47

Firma: Sire, Warner Bros. Warner Bros ( 2001)

Prodüktör: Reggie Lucas, John “ Jellybean”, Benitez, Mark Kamins

Albüm Satışı: 10.000.000

SINGLES

Everybody

Şarkı, Madonna’nın satın alınabilen ilk single ürünüdür. Sire Records, Madonna’nın talebiyle hazırlanmış olan şarkıyı, dans listelerinde yer edinince tüm albümü çıkarmaya karar vermiştir.

Burning Up

Şarkı, 1983 yılında, Everybody’nin dans listelerinde yüksek başarı elde etmesiyle satışa sunulmuştur. Şarkı, ABD, Hollanda, Şili, Meksika, Japonya ve Avustralya’da satışa sunulmuştur ancak İngiltere’de resmi olarak yayınlanmamıştır. Single kapağı, David Cunningham tarafından çekilmiş ve Madonna’nın arkadaşı Martin Burgoyne tarafından tasarlanmıştır. Martin Burgoyne daha sonra AIDS yüzünden hayatını kaybetmiştir.

Holiday

Şarkı, Madonna’nın ilk büyük başarısıdır. Madonna, Holiday’i Confessions Tour hariç bütün turnelerinde söylemiştir. Ayrıca Madonna, şarkıyı 1985’te Philadelphia’da düzenlenen “Live Aid” yardım konserinde de söylemiştir.

Lucky Star

Şarkı Madonna’nın ilk albümden çıkan 4. single’dır. Şarkı Madonna tarafından yazılmış Reggie Lucas tarafından düzenlenmiştir.Lucky Star yarı hareketli, davul sesleriyle ve org ritmleri ile süslenmiş bir pop şarkısıdır.

Boderline

Şarkı, 1984’te debut albümün son şarkısı olarak piyasaya sürüldü. Yoğun satışların ardından şarkı, Amerika’nın Müzik Endüstrisi’nin merkezi sayılan RIAA tarafından altın plaket ile etiketlenmiştir.

ALBUMDEN CIKAN KLIPLER

Everybody

Şarkının videosu oldukça düşük bir miktar olan 1500 $ maliyetle çekilmiştir. Klipte bir kulüp havası bulunmaktadır. Klipte Madonna bir kaç dansçıyla beraber dans etmektedir. Gayet sade bir klip özelliğindedir.

Burning Up

 

Şarkının müzik videosu, Michael Jackson’ın Billie Jean gibi kliplerinin yönetmenliğiyle tanınan Steve Barron tarafından çekilmiştir.

Lucky Star

http://www.youtube.com/watch?v=2f5puMAUsjw

Şarkının klibi Arthur Pierson yönetmenliğinde çekilmiştir. Klip yayınlandığında Madonna’nın giyim tarzı gençler ve hayranlar tarafından büyük bir moda akımı haline gelmiştir. En çok beğenilen şeyleri küpeleri ve kolyeleri olmuştur.