Bugün Madonna’nIn ilk albümünün yayInlanISInIn 30. yIldönümü

Tarih 1983 yılının 27 Temmuz’unu gösterdiğinde ‘Madonna’ efsanesini başlatan ilk albüm yayınlandı. Madonna, yayınladığı ilk albümü ile müzik dünyasına bomba gibi düşerek tarzı, duruşu ve yaptıkları ile daha ilk andan dikkat çekmişti. Aslında bu albüm ilerde yapacaklarına dair sadece bir başlangıç olacaktı. Albümün 30. yılı olmasından dolayı sizler için bazı bilgileri derledik. Keyifli okumalar…

• Madonna 1982 yılında bir gece kulübünde tanıştığı Dj Mark Kamins’e ‘Everybody’ şarkısının demosunu verdi. Dinleyicilerin şarkıyı beğenmesi Kamins’i harekete geçirdi ve Kamins’in bağlantıları sonucu Madonna Warner Bros. şirketine bağlı olan Sire Records ile 5.000 dolarlık bir anlaşma imzaladı.

• İlk olarak ‘Everybody’ single olarak piyasaya sürüldü. Single başarılı bir satış grafiği çizmedi ancak dans listelerinde üst sıralara kadar çıktı. Ardından ‘Burning Up’ single olarak yayınlandı. Bu şarkı da tıpkı Everybody gibi başarılı bir satış grafiği izlemedi ancak dans listerinde başarılı oldu. Yayınlanan bu iki şarkının özellikle dans listerinde yer almasından dolayı Sire Records, Madonna’nın ilk albümü için çalışmalara başlamasına izin verdi.

• Madonna ilk albümü için kendisini keşfeden ve Everybody’nin prodüktörlüğünü üstlenen Mark Kamins yerine Reggie Lucas ile çalışmaya karar verdi. İkili “Lucky Star”, “Ain’t No Big Deal”, “Think of Me”, “I Know It” şarkılarını kaydetti. Ancak hala albümü yayınlamaya yetecek kadar şarkı yoktu. Bunun üzerine Reggie Lucas albüm için 2 yeni şarkı daha hazırladı: “Physical Attraction” ve “Borderline”.

• Şarkıların kayıtları tamamlandıktan sonra yeni bir sorun daha yaşandı. Madonna şarkıların düzenlemelerinden memnun kalmamıştı ve albümün yeni düzenlemelere ihtiyacı olduğuna karar verdi. Bu noktada devreye Jellybean (John Benitez) girdi. Üstelik albüm için yeni bir şarkı keşfetmişti: Holiday!
Böylece albüm bir kez daha gözden geçirildi. “Ain’t No Big Deal” şarkı listesinden çıkartılarak yerine “Holiday” eklendi, “I’m Burning Up” şarkısının adı kısaltıldı ve “Lucky Star” şarkısına klavye arpejleri eklenerek yeniden düzenlendi. Ve artık Madonna’nın ilk albümü hazırdı!

• Şarkı listesi:
LUCKY STAR (Madonna)
BORDERLINE (Reggie Lucas)
BURNING UP (Madonna)
I KNOW IT (Madonna)
HOLIDAY (Curtis Hudson/Lisa Stevens)
THINK OF ME (Madonna)
PHYSICAL ATTRACTION (Reggie Lucas)
EVERYBODY (Madonna)

• Albümün liste başarıları:
Avustralya (# 10/3xPlatinum)
Hollanda (# 7/Platinum)
Fransa (# 8/Platinum)
Yeni Zelanda (# 6/Platinum)
İsveç (# 2)
Avusturya (# 15)
Kanada (# 16)
Almanya (# 28/Gold)
Japonya (# 20)
İngiltere (# 6/Platinum) (Albüm toplam 123 hafta listede kaldı)
Amerika (#8 /(5 × Platinum) (Albüm toplam 168 hafta listede kaldı)
Albümün dünya çapında 10 milyondan fazla sattığı bilinmekte.

• Albümden yayınlanan single’lar
Everybody – Ekim 1982 (Amerika)
Burning Up – Mart 1983 (Amerika)
Holiday – Ekim 1983 (Amerika) / Şubat 1984 (Avrupa)
Borderline – Şubat 1984 (Amerika) / Haziran 1984 (Avrupa)
Lucky Star – Ağustos 1984 (Amerika) / Nisan 1984 (Avrupa)
– Everybody, Madonna’nın ilk single’ı olmasına rağmen single kapağında Madonna’nın resmi yoktur. Çünkü o dönem siyahi sanatçılar çok popülerdi ve insanların Madonna’yı sevmeyeceği düşünüldü. Klip yayınlanana kadar insanlar Madonna’nın siyahi bir sanatçı olduğunu zannediyordu.
– Holiday, Madonna’nın ilk uluslararası başarısı ve Amerika’da listeye giren (#16) ilk şarkısıdır. Ayrıca Holiday ilk başta Mary Wilson’a gönderilmişti, fakat Wilson şarkıyı reddettiği için Holiday’i kaydeden ve albümüne alan kişi Madonna oldu.
– Lucky Star, Madonna’nın Amerika’da Top 10’a giren (#4) ilk şarkısıdır.

• Albümün 2001 yılından Remastered versiyonu yayınlandı. Bu basımda 2 bonus şarkı yer aldı. Bunlar:
Burning Up (12″ version)
Lucky Star (“New mix”)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın