Guy Sigsworth: Madonna bizi yaratıcılık için motive etti

Müzik dünyasının en saygıdeğer isimlerinden, 20 yıl içinde Madonna’dan (What It Feels Like For a Girl) Bjork’e, Britney Spears’tan Alanis Morisette’e kadar birçok isimle çalışmış olan İngiliz müzisyen Guy Sigsworth, Radar Online’a Madonna ile çalışmasından bahsetti.

Radar Online: What It Feels Like For a Girl’de Madonna gibi bir isimle çalışma konusunda nasıl bir yaklaşım sergilemiştiniz?

Guy Sigsworth: O şarkı için farklı bir durum söz konusuydu. Ben ona içinde konuşmalı bölümü de içeren bir kılavuz parçası yollamıştım, o da üzerine vokallerini yazmıştı. İlk tanışmamızda bana yazdığı vokalleri seslendirdi ve bu çok hoşuma gitti. Yalnızca küçük bir problem vardı. Nakarat kısmı tam uyumluydu ancak dizelerde küçük eksiklikler vardı. Madonna melodiyi daha iyi uyumlandırmak için böyle yaptığını belirtti. Ben de bunun üzerine bir takım düzenlemeler yaptım fakat o bunu fazla basit buldu. Şarkıda bulunan mevcut sesleri kullanmak istedi. Ben de fazla ses karmaşası yaratmadan sadece kısımları bölerek, onları Madonna’nın vokali etrafında yeniden konumlandırarak daha yaratıcı bir şeyler  yapmaya çalıştım. İnanılmaz bir mücadeleydi çünkü ben yaptığım demoyla sınırlanmamak zorunda kalmıştım. Yardımcı prodüktör Spike yeni halinin çok daha güzel olduğunu söyledi. Sonuç olarak yeni enstrumanlar eklemeye gerek bile kalmadan sound’u değiştirebilmiştik. Demek ki sound’ları yeniden konumlandırabilmek için yeni dizeler yapmak zorunda değilmişiz. Zordu, fakat Madonna’nın böyle bir sınırlama koyması bizim daha yaratıcı bir iş çıkarmamızı sağladı.

Guy Sigsworth Madonna bizi yaratıcılık için motive etti

 

 

Nil Aycan hakkında 303 makale
14.09.1989

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın