Işığa Yolculuğa Hazır Mısınız?

Başarılar, rekorlar ve çalkantılarla dolu yıllardan sonra Madonna, 1996 yılında en çok istediği şeye kavuştu: Kızı Lourdes’e. Bu kavuşma aynı zamanda yeni bir başlangıcın habercisi oldu. “Erotica” ve Bedtime Stories” albümlerinin kötü giden satışlarından dolayı Madonna’nın kariyerinin sekteye uğrayıp uğramayacağı ise ayrı bir merak konusuydu. Madonna bu soruların cevabını 3 Mart 1998’de yayınlanan “Ray Of Light” albümüyle verdi. Artık Madonna’nın kariyerinde ikinci dönem başlamıştı. Karşımızda önceki albümlerinin skandallarından uzak yepyeni bir Madonna vardı. Her ne kadar “Ray Of Light” albümünün temellerinde Madonna kız Lourdes’in doğumu ve Kabala inancı var gibi görülse de, rivayete göre Liz Rosenberg, bu değişimin mimarlarından biri. Söylentilere göre Rosenberg, Madonna’yı kariyerinin tepetaklak gittiği ve acilen değişmesi gerektiği konusunda sık sık uyarıyordu. Bu değişim sebepleri nedir bilinmez ama Madonna’nın kendini yenilemeyi ne kadar sevdiği ortada ve bu yüzden elbet bir gün “Ray Of Light” dönemi yaşanacaktı. Gelin bu efsane albümün ayrıntılarına bir göz atalım:

 • Madonna, albüm için Nellee Hooper, Babyface, Dallas Austin gibi birçok prodüktörle bir araya geldi.
 • Madonna albüm için ilk olarak Babyface ile işbirliği yaptı ve birlikte birkaç yazdılar. Ancak şarkılar “Take a Bow”a benzediğinden dolayı Madonna bu şarkıları albüme almadı.
 • Albümü için yeni bir tarz denemek isteyen Madonna’nın aradığı isim ise William Orbit oldu. “Birkaç yıldır daha çok elektronik ve tekno müzik dinliyorum. Ama ilginç bulduğu şeylerden biri şuydu: Tekno müzik pek duygusal değil. Sound’unu ve enerjini beğensem de, kişisel ve samimi bir yanı yok. O yüzden sound’u daha kişisel ve samimi bir hale getirmek istedim. William Orbit geçmişte benim için beğendiğim birçok remiks yaptı. ‘Çalışmam bitirince ona malzeme vereyim, sürece onunla başlayım.’ diye düşündüm. Benimle beraber müzik yazması için onu aradım. Çok da iyi gitti. Sonuçları duyunca da birlikte yazdığımız ilk şarkı olan “Drowned World” albümün de ilk şarkısı. Bu şarkının sound’una bayıldım. Albümümün bu sound’a sahip olmasını istediğime karar verdim.”
 • Madonna albüm için daha sonra Rick Nowels ile bir araya geldi ve birlikte yedi tane şarkı yazdılar. Bu şarkılardan üç tanesi albüme alındı: The Power of Goodbye, To Have and Not to Hold ve Little Star.
 • Albüm için birçok şarkı kaydedildi fakat bunların bir kısmı albüme alındı. Albüme alınmayan şarkılardan bazıları şunlardır: Be Careful, Gone Gone Gone, Like A Flower, Regfresando, No Substitute For Love.
 • Albümün kayıt süresi yaklaşık 4,5 ay sürdü ve Madonna kayıt öncesinde bol bol şan dersi aldı.
 • Şarkıların kaydı esnasında stüdyoda yalnızca 3 kişi vardı: William Orbit, Pat McCarthy, Matt Silva.
 • Albümün yayınlamasıyla birlikte Madonna’daki değişimin sık sık gündeme gelmesi üzerine, Madonna bu konuyu şöyle açıkladı: “İnsanlar kendimi baştan yaratmamla kafayı bozmuşa benziyor. Ben buna katılmıyorum. Benim yaptığım şey kendimi yavaş yavaş ortaya çıkarmak, katmanlardan kurtulup özüme daha da çok yaklaşmak. Ve bence bu farkın sebebi hayatımdaki belli olaylar. Kendime geçmiştekinden daha dürüst bir şekilde baktım ve kendimle daha korkusuzca yüzleştim. Yani ortada bir fark varsa budur.”

Şarkı Listesi

 1. DROWNED WORLD/SUBSTITUTE FOR LOVE(Madonna/William Orbit/Rod Mc Kuen/Anita Kerr/David Collins)
  2. SWIM (Madonna/William Orbit)
  3. RAY OF LIGHT (Madonna/William Orbit/Clive Maldoon/Dave Curtis/Christine Ann Leach)
  4. CANDY PERFUME GIRL (Madonna/William Orbit/Susannah Melvoin)
  5. SKIN (Madonna/Patrick Leonard)
  6. NOTHING REALLY MATTERS (Madonna/Patrick Leonard)
  7. SKY FITS HEAVEN (Madonna/Patrick Leonard)
  8. SHANTI/ASHTANGI (Madonna/William Orbit)
  9. FROZEN (Madonna/Patrick Leonard)
  10. THE POWER OF GOODBYE (Madonna/Rick Nowels)
  11. TO HAVE AND NOT TO HOLD (Madonna/Rick Nowels)
  12. LITTLE STAR (Madonna/Rick Nowels)
  13. MER GIRL  (Madonna/William Orbit)
  14. HAS TO BE (Madonna/William Orbit/Patrick Leonard) *Japan Bonus Track

 

Albümden Yayınlanan Tekliler

 1. Frozen – Şubat 1998
 2. Ray Of Light – Mayıs 1998
 3. Drowned World/Substitute For Love – Ağustos 1998, sadece Avrupa’da yayınlandı
 4. The Power Of Good-Bye – Eylül 1998
 5. Nothing Really Matters – Mart 1999

Liste Başarıları
Avustralya: # 1 (3xPlatin)
Avusturya: # 2 (2xPlatin)
Belçika (Flanders): # 1
Belçika (Valonya): # 2
Kanada: # 1 (7xPlatin)
Danimarka: # 2 (5xPlatin)
Avrupa Top 100 Albümler: # 1 (7xPlatin)
Finlandiya: # 1 (Platin)
Fransa: # 2 (3xPlatin)
Almanya: # 1 (3xPlatin)
Macaristan: # 1
İrlanda: # 2
İtalya: # 1
Japonya: # 7
Hollanda: # 1 (3xPlatin)
Yeni Zelanda: # 1 (Platin)
Norveç: # 1 (2xPlatin)
Portekiz: # 6
İspanya: # 1 (3xPlatin)
İsveç: # 2
İsviçre: # 1 (3xPlatin)
İngiltere: # 1 (6xPlatin / 1,700,000 kopya)
ABD: # 2 (4xPlatin / 4,000,000 kopya)

Albüm dünya çapında günümüze kadar 15 milyondan fazla sattı.

Madonna’nın Albüm Döneminde Aday Olduğu ve Kazandığı Ödüller

 • 1999 ASCAP Ritim ve Soul Ödülleri – En İyi Dans Şarkısı (Ray Of Light) (KAZANDI)
 • 1998 Billboard Müzik Ödülleri – Top Hot Dance Club Play Single (Ray Of Light) (KAZANDI), Top Hot Dance Club Play Artist (KAZANDI)
 • 1999 Danimarka Müzik Ödülleri – En İyi Uluslararası Kadın Sanatçı (KAZANDI), En İyi Uluslararası Albüm (Ray Of Light) (KAZANDI)
 • 1998 Fryderk – En İyi Uluslararası Albüm (Ray Of Light) (KAZANDI)
 • 1999 Grammy Ödülleri – En İyi Pop Albümü (KAZANDI), En İyi Kısa Müzik Videosu (Ray Of Light) (KAZANDI), En İyi Dans Kaydı (Ray Of Light) (KAZANDI), En İyi Albüm Tasarımı (KAZANDI), Yılın Albümü, Yılın Kaydı (Ray Of Light)
 • 1999 Macaristan Müzik Ödülleri – En İyi Uluslararası Albüm (Ray Of Light) (KAZANDI)
 • 1999 Uluslararası Dans Müzik Ödülleri – En İyi Dans Sanatçısı (KAZANDI), En İyi Dans Videosu (Ray Of Light) (KAZANDI)
 • 1999 Juno Ödülleri – En Çok Satan Albüm (KAZANDI)
 • 1998 MTV Avrupa Müzik Ödülleri – En İyi Dans, En İyi Kadın Sanatçı (KAZANDI), En İyi Albüm (KAZANDI)
 • 1998 MTV Video Müzik Ödülleri – En İyi Özel Efekt (Frozen) (KAZANDI), En İyi Koreografi (Ray Of Light) (KAZANDI), En İyi Yönetmen (Ray Of Light) (KAZANDI), En İyi Düzenleme (Ray Of Light) (KAZANDI), En İyi Kadın Sanatçı Videosu (Ray Of Light) (KAZANDI), Yılın Videosu (Ray Of Light) (KAZANDI)
 • 1998 MuchMusic Video Ödülleri – En İyi Uluslararası Video (Ray Of Light) (KAZANDI)
 • 1999 MVPA Ödülleri – En İyi Özel Efekt (Frozen) (KAZANDI), Yılın Videosu (Ray Of Light) (KAZANDI)
 • 1999 Porin Ödülleri – En İyi Uluslararası Video (Frozen) (KAZANDI), En İyi Uluslar arası albüm (KAZANDI)
 • 1998 Rockbjörnen – En İyi Uluslararası Albüm (KAZANDI), En İyi Uluslararası Kadın Sanatçı (KAZANDI)

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

 • Albümün açılış şarkısı “Drowned World”,ismini JG Ballard’ın aynı adlı bilim kurgu romanından alır.
 • Albümün ismi ilk başta “Veronica Electronica” olarak düşünüldü. Ancak daha sonra “Ray Of Light” olmasına karar verildi.
 • Kabala’da 13 rakamının özel bir yeri olmasından dolayı albümde 13 şarkı yer aldı. Bu yüzden 14. şarkı olan “Has To Be” sadece Japonya basımlarında bulunuyor.
 • Madonna, Little Star şarkısını kızının doğumundan etkilenerek yazdı. The Power of Good-Bye Single’ında yayınlanan şarkı ayrıca tekli olarak basıldı. Bu tekli, kızı için düzenlediği bir davette gelen konuklara dağıtıldı ayrıca İngiltere’de belli başlı radyolara gönderildi. Kapak tasarımı The Power of Good-Bye ile aynıdır ve yaklaşık 200 adet basılmıştır. Madonna’nın az sayıda basılan ve nadir bulunan teklilerinden biridir.
 • Madonna’nın Ray of Light’ın klibinde giydiği jean takımın markası Tommy Hilfiger’dır.
 • Ray of Light albümü yayınlanmadan önce albümündeki parçalar vokalleri değiştirilerek kulüplerdeki DJ’lere verildi. İnsanların şarkılara verdiği tepkiler izlenerek kamuoyu yoklaması yapıldı.
 • Drowned World/Substitute for Love şarkısında duyulan “you see” sesi The San Sebastian Strings’in Why I Follow The Tigers parçasından alınmıştır.
 • Avustralyalı müzik eleştirmeni ve Madonna’nın yakın bir arkadaşı olan Molly Meldrum, “The Power Of Good-bye” şarkısının Madonna’nın eski eşi Sean Penn hakkında olduğunu iddia etmiştir.
 • Madonna “Nothing Really Matters” şarkısını yazarken kızından ilham almıştır.
 • Drowned World/Substitute for Love şarkısının klibinde, 1997’de paparazzilerden kaçmaya çalışırken vefat eden Prenses Diana’ya gönderme yapılmıştır.
 • Ray Of Light albümü için sınırlı sayıda Limited Edition basıldı. Bu basım bulunması nadir olan Madonna materyallerinden biridir.
 • Ray Of Light single’ı 2001 yılında Windows XP işletim sisteminin tanıtımları için Microsoft tarafından kullanıldı.