Madonna’nın Parlayan Işığını Kanıtlayan 10 Şarkı

Attitude Dergisi, Madonna’nın Confessions On a Dance Floor albümü döneminden sonra yapmış olduğu müziğe gelen olumsuz eleştirilere karşılık olarak, Madonna’nın o dönemden sonra kaydettiği en iyi şarkıların bir listesini hazırladı. Dergiye göre Madonna’nın yeteneğini ve gücünü hiçbir şekilde kaybetmediğini kanıtlayan 10 şarkılık liste şu şekilde (Not: Liste ve şarkı yorumları yalnızca Attitude dergisine aittir.) :

1- Give It 2 Me: Give It 2 Me, Madonna’nın Pharrell Williams ortaklığıyla Hard Candy albümünden yayınladığı ikinci tekli ve çok güzel bir çalışma. Şu doğru ki, Madonna Happy şarkısıyla gözde olan Pharrell ile Tom, Dick ve Paloma Faith’den daha önce çalışmıştı. Give It 2 Me, ‘Blurred Lines’ şarkısınının bütün hipnotik ritimlerini içermesine karşılık onun gibi ucuz sözler ve Robin Thicke’in garip suratını barındırmıyor. Sevilmeyecek bir tarafı var mı?

2- Devil Wouldn’t Recognise You: Yumuşak ninni benzeri girişin sizi aldatmasına izin vermeyin. Bu yavaş yavaş alevlenen orta tempolu şarkı Madge’in son çalışmalarından çok daha karanlık bir atmosfere sahip. Prodüktörlüğü Justin Timberlake ile birlikte yapılan Devil Wouldn’t Recognise You’da Madonna’yı tatlı dilli sevgilisiyle zıtlaşırken buluyoruz. Son zamanlarda yazılan en iyi şarkı sözlerinden biri.

3- She’s Not Me: Guy Ritchie ile olan evliliğinin son dönemlerinde yazılan ve 80’lerin sound’unu andıran bu şarkıda Madonna sevgilisini hiçbir kadının kendisini yenemeyeceği konusunda uyarıyor. 6 dakikalık destansı şarkının belki de en güzel tarafı Popun Kraliçesi’nin kendine aşırı güvenen tavrının bulunmaması. Şarkının ortalarında şaşırtıcı bir şekilde  Madonna’nın kendi panik halini vurgularken duyuyoruz. ”O kız ben değilim” diye tekrar tekrar söyleyerek sevgilisini küçük görmekte ve kendini buna ikna etmekte zorlanıyor gibi görünüyor.

4- Candy Shop: İşte bu, Madonna’nın ”Benim şekerim taze, yapışkan ve tatlı” diye sürekli olarak (açıkçası hemen hemen 20 defa) hırladığı şarkı. Biraz soluklan, silkelen ve geç bunları. Madonna’nın ağza alınmaz şekerlemelerine baktığınızda kaliteli R&B ritimlerini ve gezinen bas dizimlerini duyacaksınız. Candy Shop gerçekten de yapışkan ve tatlı.

5- Celebration (Benny Benassi Remix): Celebration derleme albümü eski parçalardan oluşsa da Celebration video remix’i tam anlamıyla bir karşı koyuş. Devamlı olarak yeni bir soluk kazanan ve insanda ‘eller havaya’ isteği yaratması şüphesiz ki, en dikkat çeken tarafı. Riski size ait olmak şartıyla ofiste dinleyin.

6- I’m Addicted: Bu parça, MDNA’in tacındaki mücevher. Daft Punk’ın ilk şarkılarındaki ilginç ritimleri çağrıştıran I’m Addicted işitsel bir Jenga oynattırıyor kulağa. Akıcı elektronik parça düzenli bir şekilde giderek katmanlaşıyor ve gittikçe katlanan müzikal gerilimle beraber parçadaki bütün sesler titremeye başlıyor ve iyice çılgına bağlıyor. Bir numaralık hit kaçtı gitti.

7- Love Spent: İnsanlar sık sık Madonna’nın şarkı sözlerinin eskisi kadar kişisel olmadığından şikayet eder hale geldi.  Love Spent ise böyle düşünenlere adeta ‘kapa çeneni’ diyecek nitelikte. Şarkıda evliliklerinin bozulmasında Guy Ritchie’yi suçlayan Madonna, Ritchie’nin yüzüne iğneleyici laflar çarpıyor (”Ben senin servetin olsaydım bana değer verecek zamanı bulabilirdin”) ve onun kendisini daha çok sevmesi için paranın yerinde olabilmeyi diliyor. Şarkıda yer alan Hung Up ekoları ise acı-tatlı bir pastadaki vişne tadı veriyor.

8- Some Girls: Garip bir klakson sesiyle başlıyor. Söylenmesi gereken başka bir şey var mı? Pekala, bulanık ritimler eşliğinde ve kalın elektronik seslerle kız tipi örneklerini sıraladığı için Love Spent’e Madonna’nın en rahatsız edici şarkılarından biri denebilir. ”Bazı kızlar bana benzemez”- Gerçekler hiçbir zaman konuşulmaz. Sürtük bazlı bir marş.

9- Turn Up The Radio: Nakarat biraz hantal ve sönük olsa da parçalar  zekice yapılandırılmış bu şarkıda bir araya getirildiğinde Turn Up The Radio çok çekici bir hal alıyor. Garip, şiddetli, sürükleyici bir fantezi tadında: Hayat boktanlaştığında sadece radyoyu aç ve herş ey daha iyi olacak. Şükürler olsun ki Madonna müzikleriyle bizi o hale getirmekte hiçbir zaman sorun yaşamadı.

10- Gang Bang: Gümbürtülü, gülünç ve mükemmel. Ve Mika’nın eşiliğinde yazılmış! Yalnızca Madonna.

Madonna'nın Parlayan Işığını Kanıtlayan 10 Şarkı

Nil Aycan hakkında 303 makale
14.09.1989

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın