Spin, geride bıraktığımız 35 yılın en etkili 35 sanatçısına yer verdiği bir liste hazırladı. Listenin 3. sırasından Madonna yer aldı: “‘Queen of Pop’ Madonna’yı tanımlamak için yeterli bir ifade değil. O, Pop müziğin ta kendisi. Yaklaşık kırk yıldır Michigan’dan gelen İtalyan bir kız, pop yıldızının tam olarak nasıl olması gerektiğini formülize etti: risk almaya gönüllü ve kendisini eleştirenleri ciddiye almayan bir ‘triple-threat’.
Madonna’nın egemenliği 1983’te kendi adını taşıyan ilk albümüyle başladı ve görünenden daha fazla olduğunu çabucak kanıtladı. O zamandan beri 14 albüm, 70’in üzerinde müzik videosunu kapsayan bir diskografi ve sayısız projeyle kusursuz dönemlere imza attı.
Ve elbette tüm bu etki beraberinde uzun bir övgü listesi ile sonuçlandı: tüm zamanların en çok hasılat yapan solo sanatçısı, tüm zamanların en çok satan uluslararası kadın kayıt sanatçısı, 7 kez Grammy ödülü, 20 kez MTV VMA ve Billboard Hot 100’de 38 Top 10 hit rekoru…
Madonna ayrıca, yeni nesil şarkıcıların – Britney Spears ve Christina Aguilera’dan Lady Gaga ve Miley Cyrus’a kadar – sürdürmeye devam ettiği bir miras doğurdu. Madonna kadar deprem etkisi yaratan birinin tekrar uzaydan düşmesi bir ışık yılı sürecek.”