William Orbit “MDNA” ve “Ray Of Light” hakkında konuştu

Hunger TV ile röportaj yapan William Orbit, “MDNA” ve “Ray Of Light” albümlerinin yapım süreçlerinden bahsetti.

Hunger TV: Madonna’nın MDNA albümüne dahil olduğunda insanlar çok heyecanlanmıştı. Madonna ile bu iki farklı projede ile çalışmak nasıldı?

William Orbit: İnsanların heyecanlı olduğunu biliyordum. Yeni bir “Ray Of Light” ile ilgili bana günün her dakikası birçok soru sordular. Şöyle düşünün, “Ray Of Light” kendiliğinden ortaya çıktı. Los Angeles’ta oldukça demode, kimsenin gelmediği bir stüdyodaydık. Madonna’nın plak şirketinden bir adama, “Bu sanat. Yaptığımız şey bu.” dediğini hatırlıyorum. Çok saf bir deneyimdi; Tek yaptığımız albüm kaydetmekti. Madonna inanılmaz bir insan ve prodüktör. Bizim için gerçek bir iş birliğiydi. Şuna açıklık kazandırmak önemli ki, insanların bütün işi yapan zeki kişinin ben olduğumu sanmasından hoşlanmıyorum. Ben Madonna’nın yerinde olsaydım çok kırılırdım çünkü o bu prodüksüyona adını gösteriş olsun diye yazdırmadı, bu işin içinde benimle direk kendisi vardı. Birlikte bir plan yapmamıştık ve kendisinin işleri çok iyi yürüten biri olmasına rağmen Warner’daki insanlar albümün ilk kısmını ilk kez dinlerken Madonna  gergindi. Ve bunu beklemiyordum. Yani o bunu pek göstermez. Ve bu kadın kötü bir yıl geçirse bile asla para kaybetmez. Ama biz gene de gerginlikten tırnaklarımızı yiyorduk!

MDNA’e gelince, ben o işe daha sonradan atlamıştım. Ve Madonna’nın aynı dönemde bir sürü projesi daha vardı. Açıkçası onun kadar birçok şeyi bir arada yürütebilen başka bir insan tanımıyorum! İnanılmaz bir zaman yöneticisi. Eğer yapabilseydim ya tek başıma ya da sadece Madonna ile mix’leyecektim. Çünkü Madonna çok iyi mix’liyor. Onunla bu konuda çok çekişmeli fikir ayrılıklarına düşeriz ancak sonunda ikimiz de aynı yöne yöneliriz. Altı parçanın üç tanesinin prodüktörlüğünü başka kişilerle üstlenecektim ama onlar çok toydu. Geri kalan üç tanesi için de daha fazla derinlik kazandırmayı ve daha özel bir şey haline getirmeyi önerecektim. En iyi takıma ve diğer mükemmel şarkılara sahiptim. İşte bu yüzden bu günlere ilişkin hala kafam karışık ama olan oldu.

William Orbit “MDNA” ve “Ray Of Light”tan bahsetti .

Nil Aycan hakkında 303 makale
14.09.1989

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın