Yönetmen Mary Lambert, Madonna’nın Olay Yaratan “Like a Prayer” Klibi Hakkında Konuştu

Madonna’nın “Like a Prayer” klibinin yönetmeni Mary Lambert, tartışmalı videonun nasıl çekildiğini anlattı.

Madonna’nın 1989 tarihli klibinde şarkıcı, yanan haçların önünde dans ederken stigmata (vücutta çarmıha gerilen İsa’yla aynı yerlerde yaralar görülmesi) deneyimi yaşıyor ve bir kilisede canlanan siyahi bir İsa heykelini öpüyordu.

Video Vatikan tarafından yasaklanmıştı. İtalyan Roma Katolik tarihçisi Roberto de Mattei de o dönemde “Bu klip bir kilisenin içinde ahlaksızları gösterdiği için dine küfür ve hakarettir” demişti.

Papa II. John Paul de Madonna hayranlarını şarkıcıyı İtalya’da boykot etmeye ve Blond Ambition turnesine katılmamaya teşvik etmişti.

Klip hakkında konuşan Lambert, The Hollywood Reporter’a verdiği demeçte “Cinsel coşkuyla dini coşku arasındaki ilişkiyi keşfetmek istemiştim” ifadelerini kullandı.

Yönetmen, siyahi İsa karakterinin “Madonna’nın kendisine ‘sunakta siyahi bir adamla sevişmek’ istediğini söylemesinden kaynaklandığını” sözlerine ekledi.

Lambert buna “Peki o zaman, neden bu siyahi bir İsa olmasın? Haydi, sonuna kadar gidelim” diye cevap verdiğini hatırlıyor.

Lambert, yanan haçların “kendine mal etme fikri uyandırdığını, Ku Klux Klan’ın birçok insan için kutsal bir sembol olan haçı alıp korku ve dehşet salacak, ırk nefretini teşvik edecek şekilde kendine mal edebildiğini” söyledi. Ardından ekledi:

Bunu tersinden sunmak istedim.

Tartışmalara rağmen “Like a Prayer” MTV Video Müzik Ödülleri’nde Yılın Klibi dalında aday gösterilmişti ve o zamandan beri YouTube’da 163 milyondan fazla görüntülendi.

Çeviri ve kaynak: Independent Türkçe