İYİ Kİ DOĞDUN AMERICAN LIFE!

Madonna 9. Stüdyo albümü American Life’ı 21 Nisan 2003 tarihinde yayınladı. Kariyerinde birçok tartışmanın ve boykotun odağında yer alan Madonna, American Life albümünden sonra belki de en uzun süre devam edecek ve kariyerini başka bir yönde ilerletecek tartışmalar yaşayacaktı. 2000’li yılların başında Amerika’nın içerisinde bulunduğu siyasi durum gündemin odağıydı ve birçok sanatçı tepkilerini dile getiriyordu. Madonna ise oldukça cesur bir adım atarak tepkisini daha farklı göstermeyi tercih etti ve bu tercihten American Life albümü doğdu. Albümün ilk teklisi klibiyle birlikte Madonna’ya karşı çok uzun süre devam edecek bir boykotun başlatılmasına sebep oldu. Öyle ki 2005 yılında tüm dünyadan rekor kırıp 41 ülkede zirveye oturan Hung Up bu boykottan nasibini alarak Amerika’da 1 numaraya ulaşamadı.

Albüm hakkında bazı bilgiler:

 • Bütünüyle Madonna ve Mirwais Ahmadzaï tarafından üretilen albüm, Amerikan kültürünün birçok bölümüne atıflarda bulundu. Amerikan Rüyası ve materyalizm temalarını tekrarlayan bir konsept albüm olarak ortaya çıktı.
 • 2000’de çıkardığı stüdyo albümü Music’te olduğu gibi Madonna, Fransız DJ ve yapımcı Mirwais Ahmadzaï’nin yardımına başvurdu. Daima kendini ve müziğini çağdaş bestelere adapte etmeyi sevdiği için yeni Massive Attack ve Lemon Jelly albümlerinden de ilham aldı. Ayrıca “Akustik ve elektronik müziğin iki dünyasını bir araya getirmek için yola çıktık. […] Bu başka bir adım ama kendimi hiçbir zaman tekrar etmek istemedim. Şimdiye kadar kendimi tekrarlamayı veya aynı kaydı iki kez yapmayı hiç istemedim.” Açıklamasını yaptı. American Life, Madonna’nın Maverick Records’tan çıkan son stüdyo albümü oldu ve şirketle geçen on bir yıllık müzik geçmişini noktaladı. VH1 ile yaptığı Madonna Speaks başlıklı yazıda şarkıcı, müzik sektöründe geride bıraktığı 20 yılı hakkına konuştu ve American Life’ın arkasındaki motivasyonların “maddi şeylerin” önemsizliği hakkında olduğundan bahsetti: “Bir sürü ‘maddi’ şeyim var ve bu şeylerin ya da neyin önemli olduğuna dair birçok inancım vardı. Hayatımda geride kalan 20 yıla baktım ve değer verdiğim şeylerin önemli olmadığını fark ettim.” Bunların yanı sıra albümünün konseptiyle ilgili düşünceleri hakkında Q dergisine bilgi verirken yirmi yıldır eğlence sektöründe olmasaydı, ileride albümün temelini de oluşturacak olan, şöhret ve servet ve bunların riskleri üzerine doğru bir görüşü olabileceğini söyledi.
 • Fransız tasarımcı ekibi M/M Paris (Michael Amzalag ve Mathias Augustyniak), American Life’ın kapağını tasarlamak için görevlendirildi. İkili müzisyenlerle yaptıkları iş birlikleriyle tanınıyorlardı ve Madonna bu görevi onlara konsept hakkında yalnızca altı dakikalık bir tartışmanın ardından verdi. Albümün fotoğrafları, fotoğrafçı Craig McDean tarafından Ocak 2003’te Los Angeles’ta çekildi ve maaliyeti $415.000 oldu.
 • Albümün Şarkı listesi

American Life

Hollywood

I’m So Stupid

Love Profusion

Nobody Knows Me

Nothing Fails

Intervention

X-Static Process

Mother And Father

Die Another Day

Easy Ride

 • Albümden yayınlanan tekliler

American Life – Nisan 2003

Hollywood – Haziran 2003

Nothing Fails – Aralık 2003

Love Profusion – Mart 2004

 • American Life’ın çıkışı şerefine Warner, 506 model mini cooper modeli oyuncak arabadan 506 adet bastığını açıklamıştır. Bu arabalar siyahtır ve üzerinde Madonna’nın fotoğrafı basılıdır. İlk 10 tanesinin Madonna’da ve yakın arkadaşlarında olduğu bilinmektedir.
 • American Life albümü çıkmadan önce limited ed. versiyonu olarak cd+dvd düşünülmüştür. DVD içerisinde video klibin de yer alacağı söylenmiştir. Ancak son anda alınan bir kararla bundan vazgeçilmiştir.
 • American Life albüm kapağı için Madonna’nın yüzünde Adolf Hitler bıyığı varmış gibi gösteren bir baskı kullanılacaktır. Ancak çok fazla tepki alabilir düşüncesiyle vazgeçildi.
 • American Life albümü çıkmadan önce MTV üzerinden online olarak dinlenime sunulmuştur ve toplam 700 bin kişi siteye girerek rekor kırmıştır.
 • American Life’ın çalınmasını ve basını sızmasını istemeyen Madonna, albümü çok iyi korumuş klip çekimlerine cep telefonu bile aldırmamıştır.
 • American Life Madonna’nın ilk dijital teklisidir.
 • American Life albümü için ilk başta “Ein Sof” adı düşünülmüştür. Ein sof ibranice sonu olmayan anlamına gelir. Ancak sonra bu isimden vaz geçilip yerine Hollywood olacağı duyurulmuş en son olarak da American Life isminde karar kılınmıştır.
 • American Life’ın askeri albüm temasında kapak Che’ye atıfta bulunulsa da aslında genel olarak kapakta ve diğer fotolarda Patty Hearst havası da hakimdir. Patty Hearst Amerikalı bir medya patronunun torunudur. Bir gün Symbionese Liberation Army tarafından kaçırılır ve grup büyük bir üne kavuşur. Fidye sonrası Patty serbest bırakılır ama bu gruba geri katılır. Ortaya çıkan sansasyon sonrası Patty’nin fotoğrafları basına sızar. Grup üyelerinin yakalanması ve Patty’nin suçunu affetmesiyle olay kapanır.
 • Nobody Knows Me, impressive instant gibi sadece Amerika kulüplerine plak formatında gönderilmiştir. Madonna’nın da en sevdiği şarkılardandır. Turne ismi olarak bunu kullanmayı düşünmüş ancak sonra vazgeçmiştir. Şarkı ismi ICON için basılan bir fotoğraf kitabına verilmiştir.
 • Albümün bazı Avrupa basımları geri dönüşümden elde edilen kağıtlar kullanılarak basılmıştır. Bu basım daha mat ve krem rengindedir.
 • Albümün ardından bir remix albüm versiyonu yayınlanacaktı ancak daha sonra bu plandan vazgeçildi ve “Remixed & Revisited” yayınlandı.